هزینه های زندگی در آلمان در سال 2021

0

همانطور که می‌دانید کشور آلمان یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین کشورهای اروپایی است که مردمان آن از بالاترین سطح رفاه در زندگی خود برخوردار هستند. وضعیت اقتصادی خوب و فرهنگ بالای مردمان این کشور باعث شده آلمان به یکی از مقاصد اصلی افرادی تبدیل شود که قصد مهاجرت از کشور خود به کشور دیگر را دارند. برای مهاجرت به آلمان ، بایستی ابتدا شرایط مختلف این کشور را در نظر داشته باشید تا برای زندگی در آن دچار مشکل نشوید. ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کاملی را از هزینه‌های کلی و ریز هزینه های زندگی در آلمان را تهیه و به شما عزیزان ارائه کنیم.

شما میتوانید با مطالعه کامل این مطلب وضعیت این کشور را جهت مهاجرت بررسی کنید. با ما تا پایان همراه بمانید. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله مهاجرت به کانادا یا آلمان را نیز مطالعه کنید.

هزینه های زندگی در آلمان

بدون شک یکی از مهم‌ترین مواردی که در مهاجرت مطرح می‌شود، هزینه‌هایی است که در کشور مقصد بایستید برای گذران زندگی روزمره خود بپردازید. از این رو، اطلاع از هزینه زندگی در آلمان به شما کمک می‌کند شمایی کلی از وضعیت این کشور داشته باشید. از آن جایی که آلمان یکی از پر متقاضی‌ترین کشورهایی است که مهاجران آن را انتخاب می‌کنند، در سراسر دنیا افراد زیادی هستند که قصد دارند از روش‌های متنوع مثل تحصیل، کار و حتی سرمایه‌گذاری به این کشور مدرن و پیشرفته سفر کنند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، بایستی از هزینه‌های زندگی در آلمان مطلع باشید تا برنامه ریزی‌های خود را به بهترین شکل ترتیب دهید.

هزینه های زندگی در آلمان

وضعیت کلی کشور آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی، دارای جمعیتی بالغ بر ۸۰ میلیون نفرمی باشد. کشورهای همسایه آلمان کشورهای هلند، فرانسه، لهستان و سوئیس هستند که در اطراف آلمان قرار گرفته اند. پایتخت آلمان شهر برلین بوده و این شهر نیز با جمعیت حدود ۵ میلیون نفر پرجمعیت‌ترین شهر آلمان و همچنین مهمترین شهر آن از نظر اقتصادی و سیاسی به شمار می‌رود. کشور آلمان دارای ۱۶ استان بوده و جالب است بدانید برخی از این استان‌ها به صورت خود مختار اداره می‌شوند. اقتصاد کشور آلمان جزو قدرتمند‌ترین اقتصادهای دنیا است. به طوری که این کشور در بسیاری از مسائل مالی دنیا تاثیر مستقیم داشته و صنعت آن سالانه میلیاردها دلار به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

مهاجرت به کشور آلمان

به زعم افرادی که به آلمان سفر کرده‌اند، آلمان بهشت دانشجویان، نیروهای کار و سرمایه‌گذاران است. این یعنی اگر قصد دارید با هدف کسب درآمد از انجام وظایف شغلی و یا تحصیل در رشته موردعلاقه خود وارد آلمان شوید، می‌توانید زندگی خوبی را برای خود دست و پا کنید. با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت آلمان، وضیت اقتصادی مردم این کشور نیز روز به روز بهتر می‌شود. همین امر زمینه ساز مهاجرت بسیاری از افراد محصل و سرمایه دار به این کشور شده است. طبق آمارهای به دست آمده آلمان دومین کشور دنیا از نظر مهاجرپذیری می‌باشد و از آن جایی که هزینه زندگی در این کشور نسبتا متعادل است، می‌توان انتظار داشت کسانی که در این کشور ساکن شده و به تحصیل یا کار می‌پردازند زندگی نسبتا خوبی را خواهند داشت.

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندسین مکانیک به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

هزینه های زندگی در آلمان

برلین، اقتصادی‌ترین شهر آلمان

اگر شما قصد سفر و سکونت در آلمان را داشته باشید، یکی از مهم‌ترین مواردی که در همین ابتدای کار بایستی در نظر بگیرید، هزینه‌های زندگی در این کشور است. آلمان جزو کشورهایی است که هزینه‌های زندگی در آن نسبت به سایر مناطق اروپا از سطح متعادل‌تر و منطقی‌تری برخوردار است. سه شهر بزرگ آلمان شهرهای برلین، فرانکفورت و هامبورگ می‌باشند. این سه شهر از نظر اقتصادی نیز جزو سه شهر اول آلمان بوده و درصد بالایی از معاملات اقتصادی آلمان در آن‌ها صورت می‌پذیرد. هزینه زندگی در برلین به نسبت دو شهر دیگر و سایر شهرهای آلمان از وضعیت بهتری برخوردار بوده و از این ساکنین این شهر برای گذراندن زندگی خود با سختی کمتری روبرو هستند.

اگر قصد دارید در طول مهاجرت خود به آلمان هزینه‌های روزمره زندگی خود را تا حد امکان کاهش دهید، ما به شما زندگی در شهر برلین را پیشنهاد می‌کنیم.

یکی از مهم‌ترین عواملی که در تعیین هزینه های زندگی در آلمان و مهاجرت به این کشور مهم و تاثیرگذار است، هدف شما از مهاجرت می‌باشد. منظور از هدف، دلیل اصلی است که شما را برای مهاجرت به کشور آلمان مجاب می‌کند. برای مثال، می‌توانید برای تحصیل و یا انجام کارهای شغلی خود به این کشور سفر کرده و برای طولانی مدت ساکن آن شوید. همچنین می‌توانید به عنوان یک سرمایه گذار کلان، مقداری از سرمایه خود را در صنعت آلمان به کار بگیرید و از این طریق ساکن آلمان شوید. اگر بخواهیم هزینه های زندگی در آلمان را برای این سه گروه یعنی دانشجویان، افراد مشغول به کار و سرمایه‌گذاران کلان بررسی کنیم.

هزینه های زندگی در آلمان برای یک دانشجو

می‌توان گفت به طور معمول زندگی دانشجویان در این کشور هزینه چندانی نداشته و دانشجویان می‌توانند با صرف کمترین هزینه زندگی کنند. چراکه نظام آموزشی و تحصیل در آلمان کاملا رایگان بوده و افرادی که با سفر به این کشور قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارند، هیچ هزینه‌ای را بابت تحصیل در دانشگاه پرداخت نمی‌کنند.

هزینه های زندگی در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان برای قشر متوسط و کارگر

افراد شاغل که معمولا جزو قشر متوسط جامعه به شمار می‌روند نیز برای یک زندگی عادی به طور ماهانه نیاز به صرف هزینه‌ای معادل ۷۲۰ یورو دارند. این هزینه به نسبت میزان دستمزدی که یک شخص عادی در آلمان دریافت می‌کند هزینه بسیار خوب و متعادلی است. شایان ذکر است حداقل میزان حقوق در آلمان ساعتی ۸ یورو می‌باشد و این یعنی یک شخص عادی با حدود ۹۰ ساعت کار در ماه می‌تواند زندگی روزمره خود را به شکل خوب و راحت سپری کند. حال با توجه به میانگین ساعات کار ماهانه که حدود ۱۸۰ ساعت است، می‌توان نتیجه گرفت که اغلب افراد در آلمان از زندگی خوب و بی‌دغدغه‌ای برخوردار هستند.

هزینه های زندگی در آلمان برای سرمایه گذاران

هزینه‌های زندگی در آلمان برای گروه سوم یعنی سرمایه‌گذاران نسبت به دو گروه قبلی کمی متفاوت‌تر است. به طوری که اغلب سرمایه‌گذارانی که برای کسب درآمد و سود به کشور آلمان سفر می‌کنند، به دلایل ویژه نیازمند صرف هزینه ماهانه بیشتری هستند. هزینه‌های ماهانه این افراد در قالب هزینه‌های شغلی، هزینه‌های زندگی شخصی  و هزینه‌های دیگر دسته‌بندی می‌شود. بنابراین اگر شما قصد دارید به آلمان مهاجرت کنید، ابتدا با مشخص کردن هدف اصلی خود از این کار به بررسی هزینه‌های زندگی در آلمان برای قشر خود بپردازید و اقدام به مهاجرت نمایید.

حتما بخوانید:  ویزای ازدواج آتی در استرالیا چیست؟ (ساب کلاس 130)

بررسی مهم‌ترین هزینه های زندگی در آلمان

اگر بخواهیم مهم‌ترین هزینه‌هایی که به صورت ماهانه در یک زندگی عادی مطرح است را بیان کنیم، می‌توان موارد زیر را بیان کرد. توجه داشته باشید این موارد با توجه به این که هزینه‌های مربوط به مسکن، خوراک و پوشاک جزو هزینه‌های اصلی هستند تهیه شده و سایر موارد که از اهمیت پایین‌تری برخوردارند در لیست‌های زیر گنجانده نشده است.

هزینه های زندگی در آلمان

هزینه‌های مربوط به اجاره و یا خرید مسکن در آلمان

 • متوسط هزینه هایی که به اجاره و یا خرید مسکن در آلمان وجود دارد به شرح زیر می باشد:
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر به طور متوسط حدود ۶۷۲.۵۹ یورو می‌باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز به طور متوسط حدود ۴۵۲.۹۲ یورو می‌باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر به طور متوسط حدود ۱.۳۰۵. ۲۶ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر به طور متوسط حدود ۳.۹۹۷. ۵۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز به طور متوسط حدود ۲.۴۴۰. ۰۵ یورو می‌باشد.

هزینه‌های مربوط به خوراک و تغذیه در آلمان

یکی از مهمترین هزینه های زندگی در آلمان ، هزینه خوراک و غذا می‌باشد. اگر بخواهیم متوسط هزینه مربوط به تغذیه را در آلمان بررسی نماییم، می‌توان گفت هزینه انواع و اقسام مواد غذایی به شرح زیر می‌باشد:

 • هزینه یک وعده غذای معمولی در یک رستوران عادی در شهر برلین به طور میانگین ۸ یورو می‌باشد.
 • هزینه یک وعده غذای ساده برای دو نفر در یک رستوران نسبتا خوب حدود ۴۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه نوشیدن یک لیوان از نوشیدنی کاپوچینو به طور میانگین ۲.۳۶ یورو می‌باشد.
 • هزینه نوشیدن یک بطری کوچک نوشابه به طور میانگین ۱.۶۹ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم پیاز تقریبا ۱.۰۹ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک لیتر شیر به طور متوسط ۰.۷۴ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم گوجه فرنگی حدود ۲.۰۱ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک قرص نان ۵۰۰ گرمی تقریبا ۱.۳۶ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید هر بطری آب معدنی در آلمان ۱.۴۲ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید برنج یک کیلوگرم برج تقریبا ۱.۷۶ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید ۱۲ عدد تخم مرغ تقریبا ۱.۷۴ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم پنیر محلی حدود ۸.۸۵ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم سینه مرغ تقریبا ۷.۲۳ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم گوشت گاو یا گوشت قرمز راسته حدود ۱۳.۱۲ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم کاهو حدود ۰.۹۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید هر کیلو سیب حدود ۱.۸۸ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم موز به طور میانگین ۱.۶۷ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم پرتقال حدود ۲.۰۶ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک کیلوگرم سیب زمینی ۱.۱۴ یورو می‌باشد.

هزینه‌های مربوط به حمل و نقل در آلمان

علاوه بر تغذیه هزینه‌هایی که به تغذیه افراد مربوط می‌شود، هزینه حمل و نقل نیز جزو هزینه‌هایی است که بسیاری از افراد در طول روز با آن روبرو هستند. برخی از هزینه‌هایی که در زمینه حمل و نقل در کشور آلمان وجود دارند به شرح زیر می‌باشد:

 • هزینه خرید بلیط یک طرفه مترو برای حمل و نقل داخلی ۲.۷۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه یک کورس تاکسی به طور میانگین ۳.۷۵ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید بلیط عبور ماهانه تقریبا ۸۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک لیتر بنزین به طور میانگین ۱.۳۹ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک ماشین معمولی و متوسط با آپشن‌های معقول حداقل ۱۸.۵۰۰. ۰۰ یورو می‌باشد.
حتما بخوانید:  انواع پاسپورت آلمان و شرایط اخذ پاسپورت آلمان در سال 2021

دیگر هزینه‌های زندگی در آلمان

علاوه بر سه مورد بالا، در طول یک ماه هزینه های دیگری نیز مطرح است که ما برخی از آن ها را در لیست زیر گردآوری کرده ایم:

 • هزینه‌های اصلی برق، وسیله‌ی گرمایشی، آب و … به صورت ماهانه حداقل ۲۱۰.۶۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه پرداخت تعرفه یک دقیقه مکالمه داخلی موبایل (بدون تخفیف یا طرح ها) ۰.۱۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه شهریه قابل پرداخت برای باشگاه بدنسازی برای یک فرد بزرگسال حداقل ۲۶.۱۸ یورو می‌باشد.
 • اجاره هر ساعت زمین تنیس به طور میانگین ۱۵.۴۲ یورو می‌باشد.
 • مشاهده یک سانس فیلم در سینما ۱۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک شلوار عادی با جنس خوب به طور متوسط حدود ۷۳.۴۸ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای به طور متوسط حدود ۲۸.۴۸ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک پاکت سیگار مارلبورو) حدود ۵.۴۰ یورو می‌باشد.
 • هزینه خرید یک جفت کفش ورزشی با جنس خوب به طور متوسط حدود ۷۸.۱۰ یورو می‌باشد.

هزینه‌هایی که در لیست بالا بیان شد، هزینه‌هایی است که یک فرد معمولی ممکن است در طول یک ماه با آن مواجه شود. علاوه بر این موارد، ده‌ها و حتی صدها مورد دیگر نیز می‌توانست به عنوان هزینه‌های ماهانه در این لیست‌ها مطرح شود اما از آنجایی که این هزینه‌ها ممکن است برای بسیاری از افراد رخ ندهد، می‌توان نتیجه گرفت که اهمیت چندانی نداشته و به همین علت ما آن‌ها را بیان نکردیم. چنانچه قصد دارید از دیگر هزینه های زندگی در آلمان با خبر شوید، می‌توانید با جستجو در اینترنت از سایر هزینه‌های مورد نظر خود مطلع شوید.

هزینه های زندگی در آلمان

جمع‌بندی نهایی

کشور آلمان یکی از کشورهای پیشرفته و جهان اول است که به عنوان دومین مقصد مهاجران در دنیا، سالانه میزبان هزاران نفر از سایر کشورهای دیگر می‌باشد. یکی از مهمترین مواردی که مهاجران کشورهای دیگر در هنگام مهاجرت به آلمان بایستی مدنظر داشته باشند، هزینه های زندگی در آلمان است.

این هزینه‌ها به طور کلی برای دانشجویان، افراد مشغول به کار (کارگران) و همچنین سرمایه گذاران طبقه‌بندی می‌شود. ما در این مقاله ابتدا به بررسی هزینه‌های موجود برای هر یک از قشرهای یاد شده پرداخته و سپس با بررسی هزینه‌هایی که به طور معمول در طول یک ماه برای یک شهروند آلمانی رخ می‌دهد، به وضعیت هزینه‌های زندگی در این کشور اروپایی پرداختیم. از اینکه تا پایان این مطلب نگاه خود را به ما هدیه دادید از شما عزیزان سپاسگزاریم. در صورتی که سوال و یا انتقادی راجع به این مطلب دارید می‌توانید آن را از طریق بخش نظرات به اطلاع ما برسانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.