هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان

هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در فرایند عملی کردن هر هدف و ایده، یکی از مواردی که باید همیشه در نظر گرفت مسئلۀ مالی و هزینه‌ها است. مخصوصا اگر هدف تعیین شده مهاجرت به یک مکان جدید و زندگی در کشوری دیگر با شرایط قانونی، رفاهی و اقتصادی متفاوت باشد. در این نوشته به طور خاص به هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان و سؤالات مربوط به آن خواهیم پرداخت. همچنین به شما پیشنهاد میکنیم مقاله هزینه‌های زندگی در آلمان را نیز مطالعه کنید.

بررسی کشور آلمان

آلمان یک کشور پر قدرت اروپایی، دارای دولت فدرال، با بیش از 83 میلیون نفر جمعیت و نرخ مهاجرپذیری بالا است. اکثر مردم این کشور به زبان آلمانی و تاحدودی هم انگلیسی صحبت می‌کنند. دین رسمی اکثریت مردم آن مسیحیت و واحد پول این کشور یورو است. اقتصاد آلمان دارای نیروی کار مجربی است، بیش از نیمی از جمعیت آن شاغل بوده و نرخ سرمایه در آن بسیار بالا می‌باشد. آلمان با توجه به هزینه‌های تحصیلی و نرخ بیکاری پایین، رفاه و ثبات اقتصادی بالا، صنعت و نظام اقتصادی قوی شرایط بسیار مناسبی برای مهاجرت دارد.

هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان

هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان شیوه‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام هزینه‌های متفاوتی دارند. جدا از مهاجرت از طریق ازدواج، تولد و پناهندگی که شامل اکثریت افراد نمی‌شود، هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان را می‌توان متعلق به مهاجرت با ویزای کاری دانست. برای روشن‌تر شدن موضوع بهتر است هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان را به دو دستۀ قبل و بعد از سفر تقسیم کنیم:

 1. هزینه های مربوط به سفارت، ویزا و نقل و انتقال

قبل از سفر برای تهیۀ مدارک مورد نیاز سفارت، هزینه‌هایی متقبل خواهید شد که عبارتند از: هزینۀ ترجمۀ مدارک که بر حسب تعداد، نوع مدرک و ترجمه به زبان آلمانی یا انگلیسی متغیر است؛ و هزینۀ تأیید مدارک که آن هم بر حسب نوع مدرک متغیر می‌باشد. مثلاً برای شناسنامه ایرانی، گواهی ولادت، سند ازدواج، سند طلاق، گواهی فوت، گواهی تجرد، 25 یورو و برای سایر مدارک (احکام دادگاهی، گواهی سوء پیشینه و…) می‌بایست حدودا 45 یورو هزینه کنید. علاوه‌بر آن باید هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان زیر را هم در نظر بگیرید:

 • ویزای حمل و نقل هوایی: ۶۰ یورو

هزینه‌های نقل و انتقال نیز با توجه به انتخاب نوع پرواز، مقدار بار، هتل یا مکان محل اقامت و… متفاوت است.

 • ویزای شنگن کوتاه مدت کمتر از ۹۰ روز: 75 یورو
 • ویزای بلند مدت بیش از ۹۰ روز: ۹۹ یورو
 • ویزا برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال: 35 یورو

برای ویزای شنگن بعضی از ملیت‌ها، کودکان زیر شش سالی که به عنوان همراه دانشجویان و کارمندان به آلمان سفر می‌کنند، پژوهشگران علمی کشورهای جهان سوم و همچنین نمایندگان زیر 25 سال سازمان‌های غیر انتفاعی که در سمینارها، کنفرانس‌ها و سایر رویدادهای ورزشی، فرهنگی و آموزشی می‌کنند، صرف نظر از ملیت خود، از پرداخت هزینه ویزای شنگ معاف هستند.

 • اثبات داشتن پشتوانۀ مالی

صرف نظر از هدف مهاجرت، برای مهاجرت به آلمان لازم است که شخص مبلغی در حدود ۸ تا ۱۰ هزار یورو برای مدت یک الی سه ماه، بسته به نوع ویزا و روش مهاجرت، در حساب کوتاه مدتی در یکی از بانک های معتبر داشته باشد و یا در غیر این صورت یک خویشاوند درجه اول در کشور میزبان تکفل مالی او را بر عهده بگیرد و تضمین کند هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان ان او را می‌پردازد.

 • ارائه بیمه مسافرتی

برای مسافرت یا مهاجرت به آلمان باید بیمه نامۀ مسافرتی معتبر تهیه کرد که حداکثر 150 یورو هزینه دارد .

 • تسلط به زبان آلمانی

هر شخصی با توجه به روش مهاجرت خود، باید به سطح خاصی از زبان آلمانی تسلط داشته باشد و برای اثبات آن مدرک معتبری ارائه کند. این در حالی است که بعضی مراکز تحصیلی یا شغلی ممکن است از شما مدرک زبان انگلیسی نیز بخواهند. بنابراین هزینۀ کلاس‌های آموزشی و آزمون‌ها را هنگام برآورد هزینۀ مهاجرت به آلمان از یاد نبرید.

 1. هزینه‌های اخذ اقامت و زندگی

اقامت در آلمان به دو بخش موقت و دائم تقسیم می‌شود. کسانی که قصد مهاجرت و گرفتن اقامت کوتاه مدت کمتر از 6 ماه را دارند، می‌توانند از طریق گرفتن ویزای تحصیلی، کاری و یا سرمایه گذاری اقدام کنند. این در حالی است که امکان اقامت در آلمان تنها براساس شرایط و ضوابط خاصی ارائه می‌شود که لازمۀ آن داشتن توان مالی کافی برای برآمدن از پس هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان و زندگی در آن کشور به مدت حداقل یک تا سه ماه در شرایط اقتصادی آن کشور تا زمان پیدا کردن کار مناسب است.

حتما بخوانید:  مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان

هزینۀ اقامت کاری آلمان

اقامت کاری بدون شک مطمئن‌ترین روش موجود است و تا حد زیادی از هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان کم می‌کند. کارفرمایان آلمانی بهترین مزایا، بیشترین میزان پرداختی حقوق و کمترین ساعات کاری را ارائه می‌دهند و امنیت شغلی در این کشور بسیار بالاست. با این حال هنوز هم در این کشور کمبود نیروی کار حس می‌شود. شما ممکن است اول پیشنهاد کاری دریافت کرده و بعد برای ویزا اقدام کرده باشید و یا با ویزای 6 ماهۀ «جستجوی کار» به آلمان بروید و دنبال کار بگردید. در هر صورت باید در نظر داشته باشید که برای اشتغال و زندگی در آلمان هرگز فقط دانستن زبان انگلیسی کافی نیست و زبان مانع مهمی است که باید از آن عبور کنید. رساندن مهارت زبان آلمانی تان تا سطح B1 کمک بزرگی به موفقیت شغلی و افزایش درآمدتان خواهد کرد. از مشاغل مورد نیاز در آلمان می توان این موارد را نام برد: مشاغل مربوط به فن آوری اتوماسیون، تکنولوژی، مهندسی برق و الکترونیک، ساخت و ساز ساختمان، توسعه نرم افزار و برنامه نویسی، حمل و نقل، بهداشت در تمام شاخه‌ها، نگهداری افراد مسن و کودکان، ارتوپدی، روانپزشکی، حسابداری و از این دست.

لازم به ذکر است که پیدا کردن مشاغل حقوقی و ثبت دفاتر و شرکت های وکالت در آلمان بسیار سخت و دشوار است، احراز شرایط لازم برای یافتن کار در آلمان و به انجام رساندن پروسۀ آن زمان می ‌رد و اگر می‌خواهید از طریق ویزای جستجوی کار به آلمان وارد شوید، باید حداقل تا 9 هزار یورو پشتوانۀ مالی داشته باشید که تا زمان پیدا کردن شغلی مناسب، بتوانید هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان و زندگی در این کشور را پرداخت کنید.

کمترین میزان حقوق در آلمان برای مشاغل کارگری ساعتی ۸ یورو و سالیانه ۳۰ هزار یورو است که این مبلغ برای مشاغل مهندسی تا ۵۰ هزار یورو در سال نیز افزایش می‌یابد. البته افرادی هم هستند که ماهیانه ۵ تا ۶ هزار یورو حقوق می‌گیرند که این مبلغ بستگی به سابقه و تخصص فرد دارد. برای مثال درآمد سالانۀ بعضی از مشاغل معمول از این قرار است: معمار 40 هزار یورو، مدیر پروژه 50 هزار یورو، مدیر بازاریابی 60 هزار یورو، مهندس برق ۴۵ هزار یورو.

هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان

هزینۀ اقامت تحصیلی آلمان

یکی از روش‌های محبوب برای اخذ اقامت آلمان مهاجرت تحصیلی است. تحصیل در آلمان نسبتاً ارزان است، هرچند فقط دانشگاه‌های دولتی رایگان هستند و شهریۀ دانشگاه‌های خصوصی حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو می‌باشد. البته اگر خوش شانس و شرایط لازم را داشته باشید، می‌توانید از بورسیه‌های بخش‌های دولتی و خصوصی استفاده کنید تا هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان شما را بپردازند. با این حال این امکانات محدود است و برای همه نیست. دانشجویان مهاجر در آلمان تا ۱۲۰ ساعت در سال اجازه کار دارند. با این حال باز هم لازم است که فرد برای گرفتن ویزا تمکن مالی خود را برای یک سال زندگی در آلمان (حدود ۱۲ هزار یورو) به اثبات برساند.

حتما بخوانید:  مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا چگونه است؟ (شرایط 2021)

هزینه‌های اقامت تحصیلی در آلمان معمولاً شامل این موارد است: هزینۀ 75 یورویی درخواست ویزای دانشجویی، شهریه هر ترم تحصیلی، بیمه درمانی، هزینه های تحصیلی جانبی، مخارج زندگی شامل مسکن، خوراک، پوشاک، لوازم تحریر، پرداخت قبوض، حمل و نقل و …

به طور کلی می‌توان گفت که هزینۀ زندگی دانشجویی در آبمان حداقل ۴۰۰ یورو در ماه است. همچنین در صورت نیاز برای اثبات تمکن مالی بایستی به مدت سه ماه حدود ۸ تا ۹ هزار یورو در حساب بانکی متقاضی موجود باشید. دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۲۰ ساعت در هفته اجازۀ کار دارند که می‌تواند مقداری از هزینه‌هایشان را پوشش بدهد.

هزینۀ اقامت کارآفرینی آلمان

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به آلمان  اخذ اقامت کارآفرینی از طریق سرمایه گذاری است. برای ثبت شرکت در آلمان داشتن یک سرمایۀ اولیه 35 هزار یورویی لازم است. برای انجام مراحل ثبت شرکت در آلمان نیز معمولاً ۳ تا ۴ هزار یورو نیاز خواهید داشت. به جز آن هزینه‌های وکلای مهاجرتی را نیز باید بپردازید. البته بسته به نوع شرکتی که ثبت می‌کنید، تسهیلات متفاوتی وجود دارد که در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که باید درصدی هم به عنوان مالیات به دولت آلمان پرداخت کنید. می‌توان گفت سرمایه گذاری از نظر هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان ، پرهزینه‌ترین روش اخذ اقامت این کشور است. از انواع ثبت شرکت‌ها در آلمان می توان این موارد را نام برد: حرفۀ فردی، شرکت شخصی یا تضامنی، شرکت با مسئولیت محدود، دفتر نمایندگی و…

هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان

اقامت آلمان با روش‌های کم هزینه‌تر

 • یکی از راه‌های کاش هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان ازدواج است. متقاضی مهاجرت دارای سن قانونی بالای هجده سال در صورت تمایل به برگزاری مراسم ازدواج در کشور آلمان، می‌تواند با ویزای توریستی به مدت سه تا شش ماه به آلمان برود. وی پس از ازدواج با فردی آلمانی امکان اخذ اقامت را خواهد داشت؛ البته در صورتی که همسرش توانایی کافی داشته باشد. در واقع، هزینۀ مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج خیلی زیاد نیست و همین که فرد به طور قانونی از کشور خارج شود و هنگام خروج از کشور تمکن مالی لازم را ثابت کند، کافی است.
 • یکی دیگر از شیوه‌های کم هزینه برای اخذ اقامت آلمان تولد است. کشور آلمان در مسئلۀ تولد از قانون خاک و خون پیروی می‌کند که یعنی صرف تولد در این کشور منجر به اقامت فرد نمی‌شود و لازم است واجد شرایط به خصوص دیگری نیز باشد تا بتواند اقامت آلمان را از طریق تولد اخذ نماید. با این حال می‌توان اطمینان داشت که هزینه چندانی ندارد.
 • مهاجرت کم هزینه‌تر به آلمان از طریق پناهندگی نیز امکان پذیر است، اما برای این کار لازم است که فرد ابتدا به نحوی از کشور مبدأ خارج شده و در آلمان حضور داشته باشد تا شخصاً درخواست خود را ارائه دهد. طبق کنوانسیون ژنو، پناهنده به فردی گفته می‌شود که به واسطۀ عقاید سیاسی، ملیت، دین، نژاد و یا عضویت در گروه‌های اجتماعی، بیم و هراس قرار گرفتن تحت شکنجه و آزار و اذیت را دارد. چنانچه درخواست پناهندگی فرد رد شود، در همان مرکز می‌ماند تا به کشور مبدأ بازگردانده شود. در رابطه با هزینۀ مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی باید گفت که اگرچه پناهنده هزینۀ چندانی نمی‌پردازد و مورد مورد حمایت دولت قرار می‌گیرد، اما به هر حال شیوه‌ای پر خطر، غیر قانونی و طاقت فرسا با تبعاتی جبران غیر قابل پیش بینی است.
حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج (ازدواج در کانادا)

هزینه‌های زندگی در آلمان

آلمان کشور گرانی محسوب نمی‌شود، اما میانگین هزینه‌های زندگی در آلمان نسبت به اتحادیه اروپا کمی بالاتر است. یک دانشجو در آلمان، ماهیانه به طور میانگین حدود ۸۵۰ یورو را صرف هزینه‌های زندگی دانشجویی خود می‌کند که حدود ۲۹۰ تا ۵۶۰ یوروی آن فقط مربوط به اجارۀ خانه است. در واقع هزینۀ محل زندگی و اجارۀ ملک در مناطق مختلف آلمان متفاوت است و همین باعث می‌شود که به طور کلی هزینه زندگی در شهرهای کوچک‌تر نسبت به شهرهای بزرگ کمتر باشد. در شهرهای بزرگ‌تری مثل کلن، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت هزینه زندگی نسبت به میانگین هزینه زندگی در سایر شهرهای آلمان بیشتر است. بنابراین در خصوص برآورد هزینۀ مهاجرت به آلمان به جز سایر موارد و صرفه جوی‌ ها، انتخاب محل مناسب زندگی نیز تاثیر گذار است.

کلام آخر در رابطه با هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان

در آخر مواردی که شاید تصور دقیق‌تری از هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان به شما بدهد را مرور می‌کنیم. قبل از اقدام به مهاجرت با چشمی باز تصمیم بگیرید که کدام روش خروج از کشور و اخذ ویزا برای شما مناسب‌تر است. برای به حداقل رساندن اتلاف زمان و سرمایه، با دقت مراحل مهاجرتان را از قبل برنامه ریزی و زمان بندی کنید. در صورت لزوم از یک مشاور امور مهاجرت کمک بگیریداماه خودتان هم می‌توانید با تحقیق و پیگیری دقیق و کافی برنامه ریزی کنید و طبق آن پیش بروید. به این ترتیب تا حد زیادی هم در هزینۀ مهاجرت به آلمان صرفه جویی می‌کنید. به یاد داشته باید که برای یادگیری زبان آلمانی حداقل یک سال و نیم زمان لازم است و یادگیری آن هزینه‌بر است. ضمن این که زبان آلمانی، زبانی نیست که قادر باشید در محیط و بدون رفتن به کلاس آن را بیاموزید. کلاس‌های آموزش زبان آلمانی در آلمان بین 1000 تا 2000 یورو هزینه دارد و رفتن به کلاس زبان رایگان نیز فقط برای پناهندگان امکان دارد که آن هم زمان می‌برد. بنابراین در صورتی که محدودیت مالی دارید شاید با آینده نگری و یاد گرفتن زبان، قبل از اقدام برای مهاجرت، تا حدودی هزینه‌هایتان را کاهش بدهید. هم چنین می‌توانید با کمک دوستان و آشنایان از قبل محل مناسبی برای اقامت پیدا کنید یا در صورت امکان برای اثبات تمکن مالی از اقوام نزدیکتان کمک بگیرید.

تأمین هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان کار آسانی نیست. سال‌های اول زندگی در این کشور باید دو برابر کار کنید، چون 15% از درآمد شما برای بیمه کم می‌شود و کسانی که کارهای سطح پایین یا متوسطی دارند، مجبورند دو شیفت کار کنند تا هزینه‌ها را پوشش بدهند. با این حال اگر شغل مناسبی پیدا کنید، ممکن است ۳ روز کاری در هفته هم کفاف زندگی‌تان را بدهد.

با تمام این‌ها در صورت مهاجرت به آلمان باز هم خوشبین باشید، چون اقتصاد و میزان درآمد مردم در آلمان در سطح بالایی قرار دارد و از نظر بهداشت، رفاه و امکانات دارای موقعیتی مثال زدنی است. حرف آخر این که با قانون و برنامه پیش بروید تا هزینه‌هایتان جبران شود و تلاش‌هایتان به ثمر بنشیند.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *