روز کانادا (Canada Day) دقیقا چه روزی است؟

0

روز کانادا مبارک! در اول ژولای 1867، قانون اساسی، به هم پیوستنِ سه استان سه استانِ نوا اسکوتیا، نیوبرونزویک و استان کانادا (که آن موقع، نام یک استان بود و بعدها به دو استان اونتاریو و کبِک تقسیم شد) را اعلام کرد و ملت کانادا رسماً متولد گردید. با این حال، کانادا تا سال 1982، رسما از انگلستان مستقل نبود. روز تعطیلی‌ای که روز دومینیون نام داشت، از سال 1879 به رسمیت شناخته می‌شد اما بسیاری از کانادایی‌ها که خود را شهروند بریتانیا می‌دانستند، آن را به عنوان روز ملی خود به رسمیت نمی‌شناختند. روز دومینیون از پنجاهمین سالگرد تشکیل کنفدراسیون (1917) گرامی داشته می‌شد. در سال 1946، لایحه‌ای برای تصویب به مجلس عوام فرستاده شد که موضوعش تغییر نامِ روزِ دومینیون بود.  اما اختلاف نظرهایی که نمایندگان مجلس عوام بر سرِ نام‌گذاری این روز داشتند سبب شد آن لایحه به تصویب نرسد.

سال 1967، یکصدمین سالگرد تشکیل رسمیِ ملت کانادا بود. در این زمان، احساسات و روحیه‌ی میهن‌پرستانه‌ی کانادایی‌ها شکل گرفته بود و روز دومینیون، واقعاً به عنوان روز کانادا جشن گرفته می‌شد. البته خیلی از کانادایی‌ها از قبل، خودشان نام این روز را به جای روز دومینیون، روز کانادا گذاشته بودند، تا این که در اکتبر سال 1982، روز اول ژولای، رسماً به عنوان «روز کانادا» نام‌گذاری شد.

روز کانادا دقیقا چه روزی است؟
روز کانادا دقیقا چه روزی است؟

روز کانادا چگونه جشن گرفته می‌شود؟

راه‌های بسیار مختلفی برای جشن گرفتن در روز کانادا وجود دارد. اولا مگر می‌شود جشنی میهن‌پرستانه وجود داشته باشد و در آن روز، رژه نروند؟ در این روز، در تمام شهرهای کوچک و بزرگ، و در تمام روستاهای سراسر کانادا رژه‌هایی به مناسبت همین روز برگزار می‌شود. پلیس سلطنتیِ کوهستان کانادا، گروهی ویژه دارد که «سواره‌ نظامِ موزیکالِ پلیس سلطنتی کوهستان کانادا» نامیده می‌شود. این گروه، از 32 افسر پلیس تشکیل شده است که مسئول اجرای مراسم رژه‌ی سواره‌نظام در روز کانادا در سراسر کشور هستند.

از دیگر آئین‌های گرامی‌ داشت روز کانادا می‌توان به برگزاری فستیوال‌ها، رویدادهای ورزشی، آتش‌بازی، و رفتن به پیک‌نیک اشاره کرد.

بسیاری از رویدادهای مخصوصِ روز کانادا، در شهرهای مختلفِ این کشور، از جمله در ونکوور، اتاوا، کلگری، تورنتو، مونترال و ویکتوریا برگزار می‌شود.

نمادهای روز کانادا

در روز کانادا، پرچم کانادا را همه‌جا می‌شود دید. این پرچم، شامل دو مستطیل قرمز و یک مستطیل سفید در بین بخش‌های قرمز است. در داخل مستطیل سفید، تصویری از برگ درخت افرا دیده می‌شود که نماد کشور کانادا است. به همین خاطر است که رنگ‌های سفید و قرمز، در روز کانادا کاربرد بسیار زیادی دارند و خیلی از مردم در این روز، لباس‌های سفید و قرمز می‌پوشند و صورت‌های خود را با رنگ‌های سفید و قرمز، نقاشی می‌کنند.

مردم در روز کانادا چه کاری انجام می‌دهند؟

در بسیاری از شهرها، شهرداری‌ها رویدادها و مراسم مختلفی را برگزار می‌کنند که اکثر آن‌ها جشن‌های خیابانی است. این جشن‌ها شامل تهیه و پخش شیرینی‌هایپنک‌کیکِ صبحانه، اجرای نمایش‌های خیابانی، برگزاری کنسرت، کارناوال، فستیوال‌های مختلف، و نمایش آتش‌بازی، و خوشامدگویی به شهروندان جدید کاناداست. این مراسم و رویدادها معمولا حال و هوای میهن‌پرستانه دارند. در این روز می‌توان پرچم کانادا را همه‌جا دید. خیلی از مردم در این روز، صورت خود را به نشانه‌ی پرچم کشورشان، سفید و قرمز می‌کنند. مراسم روز کانادا، بویژه در اتاوا پایتخت کشور، با شکوه بیشتری برگزار می‌شود.

در کبک، اکثر خانه‌های اجاره‌ای، تاریخ شروع قراردادشان دقیقا روز یک ژولای است و به همین دلیل در تعطیلی روز کانادا، خیلی از مردم کبک مشغول اثاث‌کشی و نقل مکان از خانه‌ای به خانه‌ی دیگر هستند. به همین خاطر، در استان کبک، خیلی از مردم به روز کانادا، روز اثاث‌کشی می‌گویند.

در استان نیوفوندلند و لابرادو، روز اول ژ.لای را «روز یادبود» نیز می‌گویند. علت این نام گذاری آن است که در اولین روز نبردی که در جریان جنگ جهانی اول اتفاق افتاد، تعداد زیادی از نیروهای هنگِنیوفوندلند جان خود را از دست دادند. در استان نیوفوندلند و لابرادور، صبح روز اول ژولای معمولا مراسم عزاداری برگزار می‌شود و پرچم‌ها به یاد قربانیان آن نبرد، به حالت نیمه‌افراشته در می‌آیند و مراسمی در یادبود و جنگ و قربانیانش برگزار می‌گردد و جشن‌های روز کانادا، از عصرِ این روز آغاز می‌شود. این جشن‌ها در استان نیوفوندلند و لابرادور، مثل جشن‌های نقاط دیگر کانادا است.

زندگی عمومی

اول ژولای در کانادا تعطیلی رسمی است و اگر این روز، با یکشنبه مصادف شود، تعطیلی روز کانادا در همه‌ی استان‌ها (به جز نوااسکوتیا و نیوفوندلند و لابرادور) به دوم ژولای منتقل می‌شود. در این روز، اکثر سازمان‌ها، شرکت‌ها و فروشگاه‌هاتعطیل‌اند، هرچند بعضی کتاب‌فروشی‌ها، داروفروشی‌ها و پمپ‌بنزین‌ها باز هستند. اداره‌ی پست نیز تعطیل است. از آن‌جا تعطیلی روز کانادا در تابستان واقع می‌شود، مدارس نیز تعطیل هستند.

معمولا خدمات حمل و نقل عمومی در این روز کار می‌کنند، البته ممکن است جدولِزمان‌بندی‌شان اندکی تغییر کند. در بعضی جاها، برای رساندن مردم به مراسم و رویدادهای بزرگی که برگزار می‌شود، سرویس‌های حمل و نقل اضافی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. بعلاوه، از آن‌جا که برای برگزاری نمایش‌ها، فستیوال‌ها و کنسرت‌های خیابانی، خیابان‌ها بسته شوند، در بعضی خیابان‌ها ممکن است بار ترافیک، سنگین تر از همیشه شود.

منبع mentalfloss
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.