مهاجرت پرستاران به کانادا و شرایط اخذ اقامت دائم برای پرستاران

0 96

حتماً زیاد شنیده‌اید که می‌گویند پرستاری شغلی است که همه کشورها به آن نیاز دارند و پرستاران راحت‌تر از بقیه مشاغل و تخصص‌ها می‌توانند مهاجرت کنند. این حرف تا حد بسیار زیادی درست است و مهاجرت پرستاران به کانادا نیز از این قاعده مستثنا نیست.

واقعیت این است که بالا رفتن میانگین سنیِ جامعه‌ی کانادا سبب شده است نیاز این کشور به پرستار، بیش از گذشته شود؛ و وقتی تقاضا و نیاز به پرستار بیشتر باشد، به قول اقتصاددان‌ها، یعنی «عَرضه» کمتر، و در نتیجه، حقوق و دستمزد پرستاران بیش‌تر است. به دلیل همین نیاز زیاد و دستمزدهای بالا، مهاجرت پرستاران به کانادا یکی از اولویت‌های مهم برای دولت کانادا است.

حقوق و دستمزدها

جدای از سیستم بهداشت و درمان کانادا که یکی از بهترین سیستم‌های حوزه‌ی سلامتِ دنیاست و برای متخصصان حوزه‌های مختلف بهداشت و درمان، کار در کشوری مثل کانادا جذابیت‌های زیادی دارد، به‌طور خاص در مورد حقوق و دستمزد پرستاران باید گفت که بسته به تجربه و سوابق کاری، یک پرستار در کانادا سالانه بین 45 هزار تا 60 هزار دلار درآمد دارد. از این جهت، یعنی از نظر بالا بودن دستمزدها که یکی از فاکتورهای اصلی مهاجرت پرستاران به کانادا است، این کشور چهارمین کشور دنیا محسوب می‌شود.

علی رغم افزایش مهاجرت پرستاران به کانادا در حال حاضر فقط حدود 432 هزار پرستار در این کشور مشغول به فعالیت هستند داره. این در حالی است که انجمن پرستاری کانادا رسماً اعلام کرده که طبق برنامه، کانادا تا سال 2022 باید حداقل 60 هزار پرستار دیگر در اختیار داشته باشد تا خدمات بهداشتی و درمانیِ این کشور بتواند همچنان کیفیت بالای خود را حفظ نماید. پس کانادا تا سه سال آینده، به طور متوسط سالی 20 هزار پرستار نیاز دارد و قسمت عمده‌ای از این تعداد، با پذیرش و ورود پرستار از کشورهای دیگر تامین خواهد شد.

علت مهاجرت پرستاران به کانادا
علت مهاجرت پرستاران به کانادا

وضعیت پرستاری در ایران و علت مهاجرت پرستاران به کانادا و کشورهای دیگر

برای درک بهتر وضعیت پرستاران در ایران و مقایسه آن با وضعیت جهانی، باید به سراغ استانداردها و داده‌های موجود در این حوزه رفت. استانداردهای جهانی به صراحت نشان می‌دهند که برای بخش‌های داخلی و جراحی در بیمارستان‌ها باید به ازای هر چهار تا شش بیمار، یک پرستار وجود داشته باشد، اما این استاندارد در ایران، بسیار پایین‌تر از سطح جهانی ومعادل یک پرستار به ازای هر 12 بیمار است. این وضعیت سبب می‌شود در ایران، فشار مضاعفی بر پرستاران وارد شود بی‌آن‌که حقوق و دستمزدهای آن‌ها تفاوت چندانی بکند. همین فشارها و درآمد پایین، یکی از اصلی‌ترین علل مهاجرت آن‌ها به کانادا و سایر کشورهاست.

آمارها نشان می‌دهد در ده سال گذشته، به طور متوسط هر سال 700 پرستار از ایران مهاجرت کرده‌اند و اکثر آن‌ها به کانادا، استرالیا و آمریکا رفته‌اند. جالب است بدانید در کشورهایی چون کانادا، استرالیا و آمریکا، حداقل حقوق یک پزشک، در بیشترین حالت، سه تا چهار برابر حداقل حقوق یک پرستار است، اما در ایران، اختلاف حقوق و دستمزد پزشکان، گاه تا 400 برابر بیشتر از حقوق و دستمزدهای پرستاران است.

نباید فراموش کرد که خود کشور ایران نیز شدیداً به پرستار نیاز دارد، به طوری که وزارت بهداشت کشورمان مجبور شده برای جبران کمبود پرستار، به دانشجویان رشته‌ی پرستاری که ترم ششم خود را به پایان رسانده‌اند مجوز کار بدهد. اما به دلایل متعددی که در بالا بیان کردیم، مهاجرت پرستاران به کانادا و سایر کشورها همچنان سیر صعودی دارد و روز به روز بر تعداد متقاضیان مهاجرت پرستاران به کانادا افزوده می‌شود.

تعریف پرستاری و مهاجرت پرستاران به کانادا
تعریف پرستاری و مهاجرت پرستاران به کانادا

 

تعریف پرستاری در نظام بهداشت کانادا

شغل پرستاری اگرچه در سراسر دنیا کمابیش معنا و مفهوم یکسانی دارد و به تخصص ویژه‌ای اطلاق می‌شود که همه کمابیش با آن آشنا هستیم، اما در بحث مهاجرت پرستاران به کانادا بد نیست بدانید تعریف این شغل از نظر دولت کانادا چیست و چه کسانی در این کشور پرستار نامیده می‌شوند.

به طور کلی، پرستاری یکی از زیرمجموعه‌های علوم پزشکی و یکی از حرفه‌ها و تخصص‌های حوزه بهداشت و درمان است و اصلی‌ترین وظیفه پرستار، مراقبت از بیمار است. شاید یکی از علت استقبال متقاضیان از مهاجرت پرستاران به کانادا این باشد که در این کشور، پرستار، هم‌ردیف و هم‌ارزش با پزشک دانسته می‌شود چراکه بیمار، بیش از آن‌که با پزشک در ارتباط باشد، با پرستار در ارتباط است.

وضعیت حرفه‌ی پرستاری در کانادا

در سیستم بهداشت و درمان کانادا، و در بحث مهاجرت پرستاران به کانادا ، «پرستاری» حوزه‌ای است که بر حسب مدرک شخص پرستار، در یکی از سه گروه زیر جای می‌گیرد.

 • پرستار رسمی (Registered Nurse که به صورت مخفف، RN نامیده می‌شود):

پرستاری است که دارای مجوز کار یا همان نظام پرستاری باشد. این دسته از پرستاران، علاوه بر تحصیلات چهارساله‌ی دانشگاهی در رشته پرستاری (تئوری و بالینی)، باید امتحان صلاحیت‌های حرفه‌ای کانادا (تئوری و بالینی، و مراقبت‌های پزشکی و جراحی) را نیز گذرانده باشند تا مجوز کار دریافت کنند.

 • دستیار پرستار رسمی (Licensed Practical Nurse که به صورت مخفف، LPN نامیده می‌شود):

پرستاری است که یک دوره تحصیل در کالج (دوساله، معادل فوق دیپلم) را در یکی از کالج‌های پرستاری (تئوری و بالینی، و مراقبت‌های پزشکی و جراحی)گذرانده باشد. دستیار پرستار رسمی، همان‌طور که از نامش پیداست، زیر نظر یک پرستار رسمی کار می‌کند.

 • روان‌پرستار رسمی (Registered Psychiatric Nurse که به صورت مخفف، RPN نامیده می‌شود):

پرستاری است که به طور تخصصی، دوره روان‌پرستاری یا پرستاری از بیماران روانپزشکی را گذرانده باشد. مدرک تحصیلی این پرستاران، چیزی شبیه به گرایش روان‌پرستاری است که به عنوان یک گرایش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود، با این تفاوت که در کانادا، این رشته دارای مقطع کالج (معادل فوق دیپلم) و لیسانس است.

نکته مهم

در مورد طبقه‌بندی فوق باید به این نکته توجه داشت که عنوان پرستار در کانادا فقط به کسی گفته می‌شود که دارای مجوز کار از انجمن نظام پرستاری کانادا یا سایر ارگان‌های ذی‌ربط باشد. در کانادا، نهادی که مسئول اعطای مجوز کار پرستاران است، از استانی به استان دیگر فرق می‌کند چرا که هر استان، ضوابط خاص خود را برای اعطای مجوز پرستاری دارد و در سطح فدرال یا ملی، هیچ ارگان واحدی نیست که به پرستاران، نظام پرستاری یا مجوز کار بدهد.

برای مهاجرت پرستاران به کانادا باید پس از تعیین استانی که قصد کار در آن را دارید، به وب‌سایت مربوط به همان استان (وب‌سایت نهاد یا سازمانی که مسئول صدور نظام پرستاری و مجوز کار است) مراجعه کنید تا از شرایط دقیق همان استان یا منطقه مطلع شوید. فهرست این سازمان‌ها در استان‌های مختلف کانادا را در ادامه ذکر می‌کنیم تا برای مهاجرت پرستاران به کانادا بتوانید مستقیما از شرایط استان مقصدتان مطلع شوید:

سازمان مسئول در هر استان

 • اونتاریو: کالج پرستاران اونتاریو
 • بریتیش کلمبیا: کالج پرستاران حرفه‌ای بریتیش کلمبیا
 • آلبرتا: کالج پرستاران رسمی آلبرتا
 • مانیتوبا: کالج پرستاران رسمی مانیتوبا
 • کبک: کالج پرستاران کبک (به زبان فرانسوی)
 • ساسکاچوان: دانشکده پرستاری دانشگاه پلی‌تکنیک ساسکاچوان
 • پرینس ادوارد: دانشگاه هالند جزیره پرینس ادوارد
 • نیوفاندلند و لابرادور: کالج پرستاران رسمی نیوفاندلند و لابرادور
 • نوا اسکوشیا: کالج پرستاری نوا اسکوشیا
 • نیو برانزویک: انجمن پرستاران رسمی نیو برانزویک

 مراحل اخذ اقامت دائم و مهاجرت پرستاران به کانادا

رشته پرستاری یکی از رشته‌های مورد نیاز کانادا است که در فهرست مشاغل مورد نیاز این کشور برای مهاجرت قرار دارد و از این رو مهاجرت پرستاران به کانادا دشوار نیست. پرستاران می‌توانند به عنوان نیروی متخصص (اسکیل ورکر) در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ثبت نام کنند. بر اساس طبقه‌بندی‌ای که در ابتدای این نوشتار گفتیم، پرستاری در کانادا در قالب سه گروه شغلی جای می‌گیرد که هر کدام، کد شغلیِ تعریف‌شده و مجزایی دارند و برای مهاجرت پرستاران به کانادا می‌بایست یکی از آن‌ها را بر اساس مدرک و سابقه کار خود، انتخاب کنید:

 • کد شغلی پرستار رسمی و روان‌پرستار رسمی: NOC Code 3012
 • کد شغلی دستیار پرستار رسمی: NOC Code 3233
 • کد شغلی سوپروایزر و مدیر هماهنگی پرستاری: NOC Code 3011

در ادامه، مراحل مهاجرت پرستاران به کانادا را به صورت مرحله به مرحله شرح می‌دهیم.

گام اول: ارزیابی مدارک

مسئول ارزیابی مدارک پرستاران خارجی در کانادا، سازمانی به نام «مرکز خدمات ارزیابی پرستاری ملی» (National Nursing Assessment Service) است که به صورت مخفف، NNAS نامیده می‌شود. متقاضیان مهاجرت پرستاران به کانادا باید مبلغ 650 دلار بابت ارزیابی مدارک خود به حساب این مرکز واریز نمایند. این گام، اولین گام ضروری برای مهاجرت پرستاران به کانادا است زیرا برای دریافت مجوز کار و نظام پرستاری، مدارک متقاضیان باید حتما توسط NNAS ارزیابی شده باشد.

گام دوم: انتخاب استان

پس از آن‌که نتیجه ارزیابی مدراک‌تان در «مرکز خدمات ارزیابی پرستاری ملی» (NNAS) اعلام شد، باید استان مورد نظرتان برای کار و زندگی را انتخاب کنید. قبلا گفتیم که در هر استان، سازمان مستقلی مسئول اعطای مجوز کار و نظام پرستاری است. در این مرحله باید نتیجه ارزیابی NNAS را به همراه سایر مدارک لازم، به سازمان مسئول در همان استان ارسال کنید تا پس از بررسی مدارک شما، مجوز کار برایتان صادر شود. متقاضیانِ مهاجرت پرستاران به کانادا باید توجه داشته باشند که اولا شرایط و ضوابط استان‌های مختلف با هم فرق دارد، و ثانیا ممکن است سازمان مسئول، مجوز کار شما را به صورت مشروط صادر کند؛ به این معنی که مثلا به شما اعلام کند در صورتی مجوز کار خواهید داشت که دوره‌های خاصی را در کانادا بگذارنید.

گام سوم: ورود به اکسپرس اینتری

دومین گام، ثبت نام و ایجاد پروفایل و حساب کاربری در سیستم اکسپرس اینتری کانادا است. سیستم اکسپرس اینتری، در واقع سیستم گزینش کلیه متقاضیانی است که به عنوان نیروی کار متخصص (اسکیل ورکر) قصد مهاجرت به کانادا را دارند. این سیستم، بر اساس معیارهای مختلف (سن، سابقه کار، مدرک زبان، وضعیت مالی، وضعیت تاهل،…) به پروفایل هر متقاضی، نمره‌ای می‌دهد و همان نمره، اگر به حدنصاب قبولی رسیده باشد، مبنای صدور دعوت‌نامه خواهد بود. قبلا در مقاله‌هایی جداگانه و مفصل، درباره سیستم اکسپرس اینتری کانادا و اسکیل ورکر کانادا توضیح داده‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم حتما آن مطالب را نیز مطالعه کنید.

با پایان این مرحله، تمام فرایند مهاجرت شما به کانادا مانند سایر متقاضیانی است که از طریق تخصص و اسکیل ورکر، در سیستم اکسپرس اینتری ثبت‌نام کرده‌اند. پس باید منتظر نتیجه اکسپرس اینتری و دعوت‌نامه برای اخذ اقامت دائم کانادا بمانید. البته همان طور که بارها در طول این مقاله گفتیم، به علت نیاز کانادا به پرستار، معمولا مهاجرت پرستاران به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری مورد قبول واقع می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سلام برای چت در Whatsapp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید.