مهاجرت به پرتغال از طریق تمکن مالی در سال 2021

0

پرتغال یا جمهوری پرتغال کشوری در شبه جزیره ایبریا و درست در منتها الیه جنوب غربی اروپا است. این کشور از یک آب و هوای گرم و مدیترانه ای برخوردار بوده و در جنوب و غرب توسط اقیانوس اطلس و از شمال و شرق هم با اسپانیا هم مرز است. استاندارد زندگی بالا، تعادل مناسب کار و زندگی و نیز پاسپورت با ارزش پرتغال موجب شده است که افراد زیادی متوجه پرتغال شوند.

ویزای مخصوص بازنشستکان و تمکن داران در پرتغال یا همان ویزای تمکن مالی پرتغال (نوع 7 D) ویزای اقامت موقت میباشد که به شما اجازه اقامت یکسال را میدهد که قابلیت تمدید نیز دارد. بازنشستگان و افراد دارای تمکن مالی بایستی در جریان باشند که ویزای نوع D7 دارای مزایا و امتیازات مهم زیادی نیز هست. از جمله این موارد می توان به اقامت کل اعضای خانواده، دسترسی به کلیه خدمات اموزشی و بهداشتی، دسترسی به برنامه معافیت مالیاتی NHR، آزادی مسافرت به کشورهای شنگن و … اشاره نمود.

مدارک لازم برای درخواست ویزا d7 پرتغال

1. فرم درخواست (موجود در وب سایت SEF)

2. گذرنامه یا سند سفر معتبر دیگر ؛

3. دو عکس پاسپورت یکسان.

4. مدارک بیمه مسافرتی کافی، با پوشش کلیه هزینه های پزشکی از جمله کمک فوری پزشکی و بازگشت مجدد احتمالی.

5. بررسی سوابق جنایی توسط SEF

6. گواهی سوابق کیفری صادر شده توسط کشور مبدا (یا هر کشوری که متقاضی بیش از یک سال در آن اقامت داشته باشد).

7. مدارک اسکان مناسب.

8. مدارک مربوط به پوشش بیمه درمانی.

9. مدارک درآمد سالانه خانوار.

10. درآمد یا حقوق بازنشستگی 12 ماهه برای بزرگسال اول کمتر از 7.200 یورو، برای بزرگسال بعدی 3.600 یورو باشد. و هر کودک 2.160 یورو.

11. پرینت بانکی شش ماه گذشته

نوع و اعتبار ویزا

ویزا پرتغال ویزای اقامت موقت است که برای کمک به دارنده در اخذ اجازه اقامت طولانی مدت در پرتغال طراحی شده است. ویزا برای دو مدخل معتبر باقی می ماند و به دارنده اجازه می دهد به مدت چهار ماه در پرتغال اقامت داشته باشد.

مطلب پیشنهادی : مهاجرت به پرتغال از طریق کار

روش دریافت ویزای تمکن مالی

فقط تشکل های کنسولی پرتغال و بخش های دارای صلاحیت در محل زندگی متقاضی می توانند قضاوت کنند که متقاضیان از نظر ویزا d7 پرتغال مطابقت دارند.سرویس کنسولی مسئول نظر قانونی را از پلیس مهاجرت و مرزهای پرتغال (SEF) درخواست می کند ، که نظر آنها را ظرف 20 روز صادر می کند. تصمیم گیری درباره درخواست ویزا از تاریخ ارسال 60 روز طول می کشد.

اقامت تمکن مالی پرتغال 2021

کشور پرتغال واقع در غربی ترین قسمت اروپا و در کنار اقیانوس اطلس  است. دلایل مختلفی در انتخاب پرتغال بعنوان بهترین کشور برای زندگی در سراسر اروپا وجود دارد، مانند قدمت تاریخی، غذاهای سنتی، ایمنی و یا احتمالا به این دلیل که بالاترین رتبه در آمار بهداشت جهانی را به خود اختصاص داده است.  پرتغال با بیش از دویست روز آفتابی در سال و میانگین حداکثر دما 20 درجه دارای آب و هوایی خارق العاده و ایده آل برای لذت بردن از زمستان، بهار، تابستان و پاییز است.

لازم بذکر است که سرویس بهداشت ملی پرتغال شبکه ای از بیش از 1500 بیمارستان دولتی و مراکز بهداشتی و 120000 متخصص بهداشت است که در سراسر این کشور پراکنده است.

آنچه در این مطلب می خوانید:

 • شرایط اقامت تمکن مالی پرتغال 2021 میلادی
 • مراحل درخواست ویزای D7 پرتغال
 • مدارک مورد نیاز اقامت تمکن مالی پرتغال
 • مقایسه اقامت تمکن مالی پرتغال و گلدن ویزا پرتغال
 • معافیت مالیاتی در پرتغال

اقامت تمکن مالی پرتغال 2021

مراحل درخواست ویزای D7 پرتغال

 1.  بررسی شرایط متقاضی و مشاوره
 2. تدوین و ترجمه مدارک مورد نیاز
 3. مراجعه به سفارت پرتغال: فرد متقاضی می بایست به سفارت کشور پرتغال در محل سکونت خود مراجعه کرده تا برای اقامت تمکن مالی پرتغال درخواست دهد. در ابتدا میبایست صلاحیت واجد شرایط بودن متقاضی برای دریافت مجوز اقامت تمکن مالی پرتغال توسط سفارت یا کنسولگری محل زندگی او تائید شود. افسر ویزا در سفارت پرتغال اولین مرجع تصمیم‌گیری در خصوص نتیجه‌ درخواست ویزای D7 پرتغال می باشد. البته آفیسر پرونده پیش از اعلام نظر در خصوص پرونده موظف است از سازمان مهاجرت پرتغال استعلام بگیرد. جواب استعلام معمولا ظرف مدت حدودا 20 روز انجام شده و نتیجه‌ استعلام به سفارت پرتغال اعلام می شود. پس از تائید سفارت روند پروسه آغاز می شود.
 4. دریافت ویزای شنگن: ویزای شنگن صادره به شما اجازه چهار ماه اقامت و حداکثر دو ورود به پرتغال را می دهد که طی این چهار ماه، شما نیاز به ورود به کشور پرتغال و درخواست اجازه اقامت از این کشور دارید.
 5. تنظیم وکالتنامه: یک وکالتنامه (POA) با یک وکیل رسمی در سفارت پرتغال جهت انجام امور اداری قبل از ورود شما به پرتغال تنظیم می گردد. این امر برای تسهیل و سرعت بخشی به فرایندهای قانونی صورت می پذیرد.
 6. سفر به پرتغال: دریافت شماره شناسایی مالیاتی (NIF)، اولین چیزی که قبل از هر کاری ملزم به انجام آن هستید گرفتن شناسه مالیاتی در پرتغال است. این شماره، شناسه مالیات قانونی شما می باشد و به شما این امکان را می دهد که تمامی اقدامات مالی و حقوقی خود را در پرتغال انجام دهید. البته شما می توانید با تنظیم وکالتنامه در پرتغال از طریق وکیل و بدون حضور در پرتغال شناسه مالیاتی خود را بگیرید.
 7. افتتاح حساب بانکی در پرتغال به نام متقاضی و واریز وجه.
 8. ارائه یک آدرس قانونی برای اثبات محل سکونت شما در پرتغال، این آدرس را یا از طریق اجاره نامه و یا سند ملکی که در پرتغال دارید احراز می نمایید.
 9. ارائه بیمه نامه معتبر که از یکی از شرکت های بیمه در پرتغال.
 10. تکمیل فرم های مجوز اقامت تمکن مالی پرتغال توسط وکیل.
 11. حضور در سازمان SEF  جهت مصاحبه و احراز هویت.
 12. دریافت کارت اقامت موقت پرتغال (به طور معمول با اعتبار 1 تا 2 سال صادر می شود)

اقامت پرتغال در ابتدا به ‌صورت کارت موقت یک ساله و پس از آن برای دو دوره‌ 2 ساله دیگر تمدید خواهد شد. درخواست اقامت دائم پرتغال پس از 5 سال اقامت متقاضی امکان پذیر است و متقاضی می تواند در صورت دارا بودن شرایط در سال ششم درخواست شهروندی و پاسپورت نماید.

مطلب پیشنهادی : شرایط اخذ ویزای طلایی پرتغال

حتما بخوانید:  مهاجرت به پرتغال از طریق کار در سال 2021

شرایط اقامت تمکن مالی پرتغال 2021

بدون در نظر گرفتن هیچگونه تعصب برمقررات خاص و سایر حقوق مندرج در قانون پرتغال و یا هر کنوانسیون بین المللی که پرتغال عضو آن است، شخص دارای اجازه اقامت در پرتغال، بدون نیاز به هیچگونه مجوز خاص، از حق استفاده از خدمات بهداشت و بهره مندی از آموزش ملی در پرتغال، اجازه هرگونه فعالیت کاری به عنوان یک حرفه مستقل در پرتغال و استفاده از قوانین و سیستم حقوقی پرتغال بهره مند خواهد شد.

براساس ماده‌ 58 قانون شماره‌ 2007/23 پرتغال مصوب 5 نوامبر 2007، کشور پرتغال امکان صدور ویزای D7  یا اقامت از طریق تمکن مالی در پرتغال را برای بازنشستگان، شهروندان بین المللی یا دیگر مهاجران که مایل به گذراندن دوران بازنشستگی خود در کشور پرتغال هستند تنها با اثبات توانایی مالی بدون نیاز به سرمایه گذاری فراهم کرده است.

شرط کلیدی برای دریافت مجوز اقامت تمکن مالی پرتغال یا ویزای D7 داشتن یک یا چند منبع درآمد ثابت می باشد که میزان تمکن مالی متقاضی را اثبات نماید. مقامات پرتغالی در درجه اول توانایی مالی متقاضی برای حفظ و گذران زندگی در پرتغال،  بدون نیاز به کار کردن و دریافت حقوق را در نظر می گیرند این یعنی اینکه حقوق کارمندی مورد تائید نمی باشد و متقاضی این درآمد را می بایست از طریق درآمدهای ثابت مانند سود سپرده بانکی، حقوق بازنشستگی، سود سهام شرکت (به شرطی که جز اعضای هیئت مدیره نباشد و صرفا سهامدار شرکت مذکور باشد) و همچنین درآمد حاصل از اجاره بهای املاک اثبات نماید. حداقل قانون درآمد در سال 2021 به شرح زیر می باشد:

حداقل درآمد مورد نیاز (2021) در یک ماه در یک سال
فرد مجرد 635

یورو

7620

یورو

زوج متاهل 1271 یورو 15252 یورو
فرزند تحت تکفل  318 یورو  3816 یورو
هر شخص وابسته بزرگسالان 191

یورو

2292

یورو

با توجه به جدول حداقل درآمد مورد نیاز درسال 2021 لازم است برای اخذ ویزای اولیه و همچنین تائید دولت مبنی بر واجد شرایط بودن متقاضی میزان تمکن مالی به صورت زیر ارائه گردد:

 1. اثبات حداقل 30000 یورو در حساب بانکی متقاضی در ایران
 2. انتقال وجه به حساب بانکی در پرتغال به ازای متقاضی 9000 یورو، همسر 4000 و هر کدام از فرزندان 3000 یورو

 

مزایای ویزای تمکن مالی پرتغال

همانطوری که گفته شد، ویزای تمکن مالی در پرتغال فرصت گرانمایه و بسیار مغتنمی برای اخذ اقامت اروپایی و دست یابی به تابعیت پرتغالی در آینده می باشد. باید بدانید که پروسه رسیدگی به این ویزا تحت عنوان ویزای D7 بسیار سریعتر و هزینه اخذ آن هم از ویزای طلایی ارزانتر است. همچنین دارندگان این نوع ویزای پرتغال هم دارای امتیازات و منافع زیر می باشند:

مزایای تمکن مالی پرتغال در سال 2020 شرح
مسافرت و گشت و گذار آزادانه در ناحیه شنگن شامل 26 کشور اروپایی آزادی زندگی و انجام فعالیت حرفه ای در پرتغال
اخذ امتیاز معافیت یا تخفیف مالیاتی ده ساله با برنامه معروف NHR دسترسی به حق و حقوقی مثل سایر شهروندان پرتغالی مثل تحصبل، اخذ مدرک، مراقبت های بهداشتی و درمانی، تامین اجتماعی، عضویت در اتحادیه های کاری و تجاری و امثالهم

در کنار این امتیازات همچنین نباید از ذکر این نکته مهم و کلیدی هم غافل شد که با اقامت مستمر 5 ساله تحت این ویزا شما به اقامت دائم کشور پرتغال دست یافته و دقیقا با همین مدت مشابه یعنی 5 سال زندگی در پرتغال می توانید صلاحیت خود برای اخذ تابعیت و پاسپورت پرتغالی را نیز ثابت کنید.

مجوزهای اقامت و پیوستن به خانواده از طریق ویزای تمکن مالی

اعضای خانواده فردی که دارای اجازه اقامت است (از طریق ویزا d7 پرتغال دریافت می شود) نیز براساس قانون اتحاد خانواده حق دریافت اقامت را دارند.

حقوق ساکنان

بدون تضعیف مقررات خاص و سایر حقوق مندرج در قانون پرتغال یا هر کنوانسیون بین المللی که پرتغال عضو آن است، دارنده اجازه اقامت بدون نیاز به مجوز ویژه در موارد زیر حق خواهد داشت:

1. دسترسی به خدمات بهداشت ملی پرتغال

2. دسترسی به خدمات آموزش ملی پرتغال

3. انجام هر فعالیت کاری به عنوان یک متخصص مستقل

4. دسترسی به آموزش حرفه ای پرتغالی و آموزش حرفه ای بیشتر

5. دسترسی و حمایت توسط قانون و سیستم حقوقی پرتغال

مالیات پرتغال برای مهاجران

از زمان بحران مالی، پرتغال به مهاجران اجازه داده است در صورتی که واجد شرایط وضعیت (NHR) باشند و حداقل شش ماه در سال در این کشور زندگی کنند، به مدت 10 سال از پرداخت مالیات پرتغال بر درآمد خارجی خود معاف باشند. این بدان معنی است که هیچ مالیاتی بر حقوق بازنشستگی، سود سهام، درآمد اجاره و درآمد اشتغال آنها در نظر گرفته نمی شود.

مالیات پرتغال برای مهاجران

سوال و پاسخ های متداول

چگونه می توانم در پرتغال اجازه اقامت موقت بگیرم؟

اقامت در پرتغال ابتدا با ورود به این کشور از طریق ویزای 120 روزه امکان پذیر است. پس از انجام امور اداری از جمله، اخذ شماره مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، گزارش ترخیص پلیس یا  اف بی آی و اثبات توانایی مالی می توانید برای درخواست اقامت موقت یک ساله اقدام کنید.

اخذ اقامت دائم در پرتغال چه مدت طول می کشد؟

پنج سال، اجازه اقامت موقت در ابتدا به مدت یک سال و  سپس برای دو دوره متوالی دو ساله صادر می شود. پس از پنج سال اقامت در پرتغال، شما واجد شرایط درخواست اجازه اقامت دائم پرتغال خواهید بود. 

SEF در پرتغال  چیست؟

سازمان مهاجرت پرتغال یا SEF، یک سرویس امنیتی در داخل وزارت امور داخلی (MAI) است که در زمینه سیاست امنیت داخلی، مسئول چک کردن افراد در مرزها، نظارت بر ورود افراد خارجی در داخل خاک ملی، جلوگیری و مبارزه با جرایم سازمان یافته شامل مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان، تصمیم گیری در مورد درخواست پناهندگی، صدور گذرنامه و مدارک شناسایی به اتباع خارجی به منظور حفظ امنیت داخلی، حقوق و آزادی های فردی در چارچوب جهانی پدیده مهاجرت است. SEF مسئول ترویج، هماهنگی و اجرای اقدامات مربوط به این فعالیت ها و جنبش های مهاجران است. در سطح بین المللی، مسئول اطمینان از برقراری الزامات دولت به نمایندگی دولت پرتغال در کارگروه های اتحادیه اروپا و همچنین در سازمان های بین المللی یا رویدادهای مربوط به حوزه تخصص آن است.

آیا خدمات بهداشتی و درمانی در پرتغال رایگان است؟

خیر، خدمات بهداشت و درمان دولتی در پرتغال به طور کامل رایگان نیست. هزینه های بهداشت و درمان توسط دولت تامین می شود و بیمار بخشی از هزینه های معمول را پرداخت می کند.

آیا امکان خرید شهروندی پرتغال وجود دارد؟

خرید تابعیت پرتغال امکان پذیر نیست، ولی می توانید از طریق سرمایه گذاری در پرتغال اقامت پرتغال را به دست آورده و متعاقباً پس از 5 سال اقامت در این کشور درخواست شهروندی کنید.

کدام کشور بیشترین بازدید را از پرتغال دارد؟

در سال 2018 پرتغال توسط 12.8 میلیون بازدیدکننده خارجی مورد بازدید قرار گرفت. بازدیدکنندگان بریتانیا و اسپانیا دو منبع بزرگ گردشگری پرتغال به ترتیب با 1.83میلیون و 1.75میلیون بازدیدکننده بوده اند. فرانسه و آلمان نیز هر کدام با 1.3 میلیون بازدید کننده جزو منابع مهم گردشگری این کشور بودند.

آیا در پرتغال به زبان انگلیسی صحبت می کنند؟

در واقع احتمال پیدا کردن افراد انگلیسی زبان در پرتغال به نسبت اسپانیا یا فرانسه بیشتر است. در مناطق توریستی اصلی شما تقریبا همیشه کسی را پیدا خواهید کرد که بتواند به زبان های اصلی اروپایی صحبت کند. تقریباً 32% مردم پرتغال می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند و زبان انگلیسی را بفهمند، در حالی که 24% آنها می توانند به زبان فرانسوی صحبت و آن را درک کنند.

زیباترین بخش پرتغال کجاست؟ 

 • پرتغال به طرزی شگفت انگیز کشوری متنوع است.
 • لیسبون، پایتخت پرتغال.
 • آلگاروه، سواحل زیبای پرتغال.
 • سینترا، شهر افسانه ای.
 • پورتو و شراب آن.
 • کویمبرا، دانشگاه پرتغال.
 • فانچل، مادیرا…
 • آوورا، زیبا.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.