سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت کانادا

0

در این مقاله به سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت کانادا خواهیم پرداخت. نوناووت جدیدترین، بزرگ‌ترین و شمالی‌ترین قلمرو در کانادا است. این قلمرو در سال 1999 از قلمرو نورث‌وست‌تریتوریز جدا شد و به عنوان یکی از قلمروهای مستقل کانادا شناخته‌شد. این قلمرو – علاوه بر کبک که برنامه مهاجرتی کاملا مستقلی دارد – تنها قسمت در میان دیگر استان‌ها و قلمروهای کانادا است که برنامه نامزدی برای مهاجرت ندارد. اما به عنوان جوان‌ترین قلمرو کانادا و با توجه به منابع غنی، از سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت به ویژه اگر در جهت حمایت از کسب و کار اسکیموها باشد حمایت می‌شود.

ویژگی‌های جغرافیایی و فرهنگی قلمرو نوناووت

نوناووت شامل بخش عمده‌ای از کانادای شمالی، و بیشتر مجمع‌الجزایر شمالگانی می‌شود. از نظرمساحj قلمرو نوناووت در رده پنجم تقسیمات کشوری در سطح جهان قرار دارد. مرکز آن ایکالوئیت در بافین آیلند در شرق قرار دارد.

نوناووت همچنین شامل اِلِسمِر آیلند در شمال دور و بخش‌های شرقی و جنوبی ویکتوریا آیلند در غرب و تمام جزایر در هادسن، جیمز و اونگاوا بیز می‌شود. این قلمرو تنها منطقه ژئوپولتیک کانادا است که از طریق بزرگراه به باقی آمریکای شمالی متصل نشده‌است.

سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت کانادا

نوناووت دومین منطقه‌ی کم‌جمعیت در میان دیگر قلمروها و استان‌های کانادا است. یکی از دورافتاده‌ترین مناطقی در جهان است که کم‌کم قابل سکونت شده و جمعیت آن به تدریج در آن ساکن شده‌اند. جمعیت این قلمرو 34955 نفر است که بیستر آن اسکیموها هستند. کل این جمعیت در مساحتی به وسعت 1877787 کیلومتر مربع گسترده شده‌اند.

همچنین شمالی‌ترین مکانی که در آن می‌توان همیشه زندگی کرد در نوناووت قرار دارد. همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، یکی از ویژگی‌های جذاب قلمرو نوناووت حضور برجسته اسکیموها در آن است. به طوری که این گروه حتی در اقتصاد این منطقه نیز نقش مهمی بازی می‌کنند. دقیقا به همین دلیل است که زبان اسکیموها، که گاهی اوقات اینکتیتوت نامیده می‌شود، از نظر تعداد افرادی که به عنوان زبان مادری خود به آن تکلم می‌کنند، زبان اول این قلمرو است. بنابراین زبان اینکتیتوت در کنار دو زبان رسمی کشور کانادا یعنی انگلیسی و فرانسوی یکی از زبان‌های رسمی قلمرو نوناووت است.

با 86 درصد از جمعیت نوناووت که به مسیحیت باور دارند، این مذهب، مذهب رایج این قلمرو است. باقی افراد این جامعه یا بی‌مذهب هستند و یا پیرو باورهای سنتی بومیان این منطقه یا همان اسکیموها هستند.

منابع اقتصادی برای سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت

اقتصاد قلمرو نوناووت توسط اسکیموها و دولت قلمروی رهبری می‌شود و شامل موارد بسیار متعدد و متنوعی می‌شود: معدن، نفت، گاز، اکتشافات معدنی، هنر، صنایع دستی، شکار، ماهیگیری، صید نهنگ، گردشگری و توریسم، حمل‌ونقل، توسعه خانه‌سازی، ارتش، تحقیق و پژوهش، و تحصیلات.

نمایشگاه ایکالوئیت – که همانطور که از نام آن پیداست به اینوئیت‌ها یا اسکیموها هم توجه خاص دارد – هر ساله در ماه آپریل میزبان سمپوزیوم معدن نوناووت است، این سمپوزیوم در واقع یک نمایشگاه تجاری است که بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در دست اقدام در نوناووت را در ویترین می‌‌گذارد.

سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت کانادا

معدن؛ یکی از منابع اقتصادی مهم برای سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت

در حال حاضر سه معدن در حال بهره برداری در نوناووت وجود دارد. اولین آنها معدن طلای میدوبنک است که یک معدن طلای روباز است و 680 نفر در آن مشغول به کار هستند. بهره‌برداری از آن از سال 2010 آغاز شده‌است.

دومین معدن نوناووت که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده‌است و همچنان در حال بهره‌برداری است، معدن سنگ آهن ماری ریور است. و سومین و جدیدترین معدن این قلمرو، در نزدیکی هوپ‌بی آئرودروم قرار دارد که توسط شرکت TMAC Resource بهره‌برداری می‌شود. این معدن طلا، یک معدن درجه بالا است و اولین معدن طلا از سری معادن بالقوه طلا است که در سرتاسر کمربند گرین استون هوپ‌بی کشیده‌شده‌اند.

علاوه بر سه معادن نام‌برده که معادن جدید و در حال بهره‌برداریِ نوناووت هستند، معادن بسیاری نیز وجود داشته‌اند که از آنها در گذشته بهره‌برداری شده‌است. از جمله این معادن می‌توان به Lupin Mine، Jericho Diamond Mine و Nanisivik Mine اشاره نمود.

و ضمنا در کنار معادن طلای بسیار غنی در این قلمرو، معادن الماس نیز در این منطقه وجود دارند. اولین آنها در سال 2006 کشف شد و مسیری جدید را به صنعت معدن نوناووت، نوید داد.

توریسم و گردشگری؛ یکی از منابع اقتصادی مهم برای سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت

همانطور که در قسمت‌های قبل هم توضیح داد شد، از ویژگی‌های شاخص قلمرو نوناووت که آن را به راستی در میان دیگر قلمروها و استان‌های کانادا خاص می‌کند، حضور پررنگ و تاثیرگذار اسکیموها در تمام جنبه‌های آن از فرهنگ و زبان و مذهب گرفته تا اقتصاد و شیوه‌ی زندگی است. یکی از مهم‌ترین نتایج این ویژگی شاخص، جذاب شدن این منطقه برای توریست‌هایی است که از دیگر مناطق کانادا و یا از کشورهای دیگر به این قلمرو می‌آیند. آنها می‌توانند اسکیموها را در حالی که با روش‌ها بومی خود زندگی و کار می‌کنند ببینند. از دیگر دلایل رونق صنعت توریسم در نوناوت، این است که این قلمرو به کشورهای عضو اکوتوریسم پیوسته‌است. به همین دلیل اگر قصد سرمایه گذاری در کانادا را دارید، این این قلمرو انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت کانادا

مهاجرت به قلمرو نوناووت

همان طور که در سری مقالات سرمایه گذاری در قلمروها و استان‌های مختلف کانادا در وبسایت رهپویان مهاجر دیدید، برای سرمایه گذاری به طور اخص و مهاجرت به طور کلی در هریک از این استان‌ها و قلمروها باید از برنامه‌های نامزدیِ آن استان یا قلمرو خاص استفاده کنید. در میان استان‌های 10 گانه کانادا تنها استانی که برنامه نامزدی استانی ندارد، بلکه سیستم مهاجرپذیریش بالکل مستقل است، کبک است. در میان قلمروهای سه گانه این کشور نیز، نوناووت نه تنها برنامه نامزدیِ مستقل ندارد بلکه بالکل روش و سیستم مجزایی برای پذیرش مهاجر ندارد. اما این بدان معنا نیست که این قلمرو درهای خود را به روی مهاجرین بسته است. بلکه برای مهاجرت به نوناووت باید از طریق روش‌های مختلف فدرال اقدام نمود.

برای مثال چهار روش از شایع‌ترین روش‌های مورد نظر در ادامه توضیح داده شده‌است:

  • مهاجرت به قلمرو نوناووت با استفاده از برنامه نیروی کار ماهر

همانطور که گفته شد این قلمرو، جوان‌ترین قلمرو کانادا می‌باشد. صنایع و معادنی بسیار غنی دارد و اقتصاد آن به سرعت در حال رشد و پیشرفت است. بنابراین خیلی طبیعی است که مقامات قلمرویِ آن از حضور افراد ماهر با تخصص و تجربه بالا استقبال می‌کند. بر همین اساس یکی از روش‌های مهاجرت به نوناووت، استفاده از برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر است.

برای اینکه از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا شغل عکاسی در کانادا اقدام به اخذ اقامت دائم کانادا کنید باید مدرک تحصیلی و یا گواهی‌های آموزشی مورد نیاز را ارائه دهید و در حرفه‌ی خود دارای تجربه  و سابقه کاری نسبتا قابل توجهی باشید. در صورتی که تخصص شما مورد نیاز یکی از شرکت‌ها و یا موسسات نوناووت باشد، ممکن است کارفرمایان آن شرکت یا موسسه به جذب شما علاقه‌مند شوند. در این صورت تقاضای اقامت دائم شما به عنوان نیروی کار ماهر پذیرفته می‌شود و می‌توانید وارد قلمرو نوناووت شده و در آنجا به زندگی و کار حرفه‌ای بپردازید.

سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت کانادا

  • مهاجرت به قلمرو نوناووت با استفاده از برنامه نیروی کار ماهر اکسپرس اینتری

برای استفاده از این برنامه در جهت مهاجرت به قلمرو نوناووت باید مستقیما وارد سیستم اکسپرس اینتری فدرال شوید و در آنجا برای خود پرونده‌ای ایجاد کنید. اکسپرس اینتری یکی از روش های پرطرفدار برای مهاجرت به کانادا است. این روش در اصل برای جذب نیروهای کار به تخصص و با نجربه طراحی شده‌است. اما برای اقدام به دریافت اقامت دائم از طریق اکسپرس اینتری کانادا باید پیش از هرچیز مطمئن شوید که حرفه‌ی شما در لیست مشاغل اکسپرس اینتری کانادا آمده‌است. در واقع مشاغلی که در این فهرست آمده‌اند باید در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا دارای یک کد باشند که با عنوان NOC شناخته می‌شود.

بعد از اینکه در این سیستم ثبت نام کردید و فرم لازم را پر کردید، امتیازی برای شما تعیین می‌شود که اگر این امتیاز حداقل 67 باشد، وارد مرحله دوم می‌شوید در مرحله دوم در صورتی که حرفه و تخصص، و تجارب و سوابق شما مورد نیاز قلمرو نوناووت باشد، 600 امتیاز مورد نیازِ مرحله دوم را کسب می‌نمایید، و تقاضای شما برای اقامت دائم در کانادا مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

  • مهاجرت به قلمرو نوناووت با استفاده از برنامه نیروی کار موثر و حیاتی

این برنامه مهاجرتی هم مانند دو برنامه بالا به دنبال جذب افراد ماهر و متخصص و باتجربه است. و روش استفاده از آن هم مشابه دو روش بالا می‌باشد. به هر حال برای اقدام از این طریق هم شما مستقیما نمی‌توانید به عنوان نیروی کار موثر و حیاتی، تقاضای مهاجرت به قلمرو نوناووت بدهید و باید از روش فدرال تقاضا دهید.

البته توجه داشته‌باشید که افرادی واجد شرایط استفاده از این روش هستند که علاوه بر داشتن تخصص و مدرک دانشگاهی و یا مدارک مربوط به دوره‌های دیگر آموزشی، شرایط دیگری نیز داشته‌باشند. اولا آنها باید مجوز کار موقت در یکی از استان‌ها یا قلمروهای کانادا را دریافت کرده باشند که چون موضوع بحث ما در اینجا قلمرو نوناووت است، داشتن مجوز کار موقت در قلمرو نوناووت از الزامات می‌باشد. ثانیا این افراد باید حتما حداقل شش ماه در همان سمتی که قرار است به عنوان نیروی کار موثر و حیاتی مشغول به کار شوند، کار کرده‌باشند.

واضح است که این روش مهاجرتی مخصوص افرادی است که سابقه کار و زندگی در قلمرو نوناووت حداقل به مدت شش ماه را دارند و حالا می‌خواهند وضعیت اقامتی خود را تثبیت نمود و اقامت دائم کانادا را دریافت دارند.

سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت کانادا

  • سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت با استفاده از برنامه کسب‌وکار

این روش مهاجرتی مانند روش‌های دیگر مهاجرتی که در این مقاله برشمرده‌شد، به طور مستقل و از طریق خود قلمرو نوناووت انجام نمی‌گیرد. اما در صورتی که تمایل به سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت داشته‌باشید، میتوانید از روش کسب و کار فدرال اقدام نموده و سپس بعد از موافقت مقامات قلمروی، با سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت، تجارتتان را رونق بخشید.

یک نکته در مورد سرمایه گذاری در قلمرو نوناووت

چندین بار به این نکته اشاره شد، که از مهم‌ترین اجتماعات ساکن در قلمرو نوناووت، اقوام بومی یا در واقع اسکیموها هستند. آنها در حدی در این منطقه مهم هستند که زبانشان، از نظر تعداد متکلمین زبان اول نوناووت است. مقامات قلمرویِ نوناووت به حفظ این وضعیت علاقه‌مند هستند بنابراین به روش‌های گوناگونی سعی در حمایت از این اقوام دارند. از جمله اینکه زبان آنها به عنوان یکی از زبان‌های رسمی این قلمرو شناخته می‌شود.

همچنین دولت قلمروی در تلاش است که از نظر اقتصادی از کسب و کارهایی که مربوط به اسکیموها می‌شود، حمایت کند. به همین دلیل از افرادی که در تجارت‌های مربوط به اسکیموها مشارکت کنند، حمایت‌های مالی قابل‌توجهی به عمل می‌آید. بدون شک این، یکی از امتیازات خاص سرمایه گذاری در قلمرو نونانووت است.

شما هم در صورتی که در کسب و کارهایی که توسط بومیان و اسکیموهای این قلمرو راه‌اندزای شده‌است، مشارکت داشته‌باشید می‌توانید از برنامه‌های دولتیِ کمک‌های مالی مانند وام و قرض استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.