اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کانادا

0

وقتی برای اولین بار به عنوان یک مقیم دائم کانادا و از روش هایی مانند مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، وارد این کشور می‌شوید و می‌خواهید زندگی جدیدی را درآن آغاز نمایید مسلما یکی از اولین مسائلی که به آن می‌اندیشید وضعیت سکونتان است. همیشه برای تهیه‌ی یک خانه مسکونی دو راه پیش پای هر کس قراردارد: اجاره خانه و خرید خانه. به دلایلی فراوان و متنوع، بسیاری از افراد یا مجبور هستند و یا ترجیح می‌دهند که به جای خرید به اجاره خانه در کانادا فکر کنند. در این مقاله شما را با تمام نکات اجاره خانه آشنا می‌کنیم.

 واضح است که همه دوست دارند خانه‌ای که متعلق به خودشان است را خریداری نمایند و بدون نگرانی از افزایش بهای اجاره یا پیدا کردن خانه‌ی دیگری بعد از پایان مدت قراردادِ اجاره به راحتی در ملک خودشان زندگی کنند. اما این امکان همیشه و برای همه‌کس فراهم نیست. ضمن اینکه خرید خانه از طریق دریافت وام مسکن و بازپرداخت این وام از همان بدو ورود به یک کشور کاملا بیگانه هم ممکن است استرسی کمتر از پرداخت ماهانه‌ی اجاره برای شما نداشته‌باشد. به علاوه اجاره‌ی خانه همیشه هم از روی استیصال نیست؛ خیلی‌ها ترجیح می‌دهند در ابتدای ورودشان به یک کشور بیگانه محافظه‌کارتر باشند؛ به این معنی که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند اولین خانه‌ای که می‌خواهند در کانادا بخرند را با عجله نخرند، یا ابتدا تجربه‌ای از زندگی در کانادا بدست آورند و بعد اقدام به خرید ملک کنند. به شما توصیه میکنیم مقاله خرید خانه، آپارتمان و کاندو در تورنتو را نیز مطالعه کنید.

برای اجاره خانه در کانادا ابتدا باید به این بیاندیشید که چه نوع خانه‌ای را می‌خواهید اجاره کنید و اینکه چند سال ممکن است مستاجر باشید تا اینکه خانه‌ی مناسب خودتان را بخرید.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کانادا

انواع خانه در کانادا

همانطور که در مقاله‌ی خرید خانه در کانادا در همین وبسیات تشریح شد، انواع و اقسام خانه‌ها در کانادا وجود دارند که هرکدام مزایا و معایب و قیمت‌های مخصوص به خود را دارند. در مورد اجاره خانه در کانادا نیز همین طور است. بنابراین شما باید در ابتدا تصمیم بگیرید که با توجه به شرایط مختلفی که دارید، مانند میزان اجاره‌بهایی که قادر به پرداخت آن هستید، تعداد افراد خانواده‌تان، محله‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید و بسیاری از عوامل دیگر، در چه نوع مکانی می‌خواهید زندگی کنید و به دنبال چه نوع خانه‌ای برای اجاره کردن می‌گردید. در ادامه می‌توانید با انواع خانه‌ها و خصوصیات آنها در کانادا آشنا شوید:

آپارتمان

آپارتمان یک محل مسکونی در داخل یک ساختمان خیلی بزرگ یا نسبتا بزرگ است که همه‌ی قسمت‌های آن در یک واحد قرار گرفته‌است. در هر واحد آپارتمانی تنها یک خانواده زندگی می‌کند. بیشتر آپارتمان‌های اجاره‌ای یک یا دو اتاق خواب دارند و آپارتمان سه‌خوابه یا بیشتر به ندرت در این کشور برای اجاره گذاشته‌می‌شوند. بنابراین آپارتمان گزینه‌ی خوبی برای زندگی یک خانواده‌ی پرجمعیت نیست. اما یکی از بهترین گزینه‌های برای اجاره خانه در کانادا به خصوص برای خانواده‌های کم‌جمعیت و افراد مجرد است. واحدهای آپارتمانی مخصوص افراد مجردی گاهی اوقات علاوه بر آشپزخانه و حمام و دستشویی تنها یک سالن بزرگ دارد که این سالن به طور ترکیبی هم به عنوان هال و هم به عنوان اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خانه‌های مستقل مخصوص یک خانواده

درست در نقطه‌ی مقابل واحدهای آپارتمانی، خانه‌های مستقل قرار دارند. این نوع خانه‌ها دارای یک ساختمان با چند اتاق خواب و حمام و دستشویی و آشپزخانه و عموما اتاق خشکشویی هستند که کاملا مستقل می‌باشند. خانه‌های مستقل به هیچ ساختمان دیگیر متصل نیستند و محوطه‌ی بیرونی یا به اصطلاح حیاط آنها نیز که در اطراف ساختمان قرار دارد، عموما بزرگ است. بنابراین ساختمان مسکونی فاصله‌ی نسبتا زیادی از دیگر ساختمان‌های مسکونی دارد.

این نوع خانه‌ها با توجه به فضای بسیار زیاد و استقلال کامل گزینه‌ی ایده‌آلی برای خانواده‌های پرجمعیت هستند اما فراموش نکنید که هرچقدر این خانه‌ها مستقل‌تر و بزرگ‌تر از آپارتمان هستند به همان میزان نیز اجاره‌بهای آنها بیشتر است. بنابراین تقریبا ممکن است که خانواده‌های کم‌جمعیت یا افراد مجرد به سراغ آنها بروند، مگر اینکه درآمد خوبی داشته‌باشند و استقلالشان آنقدر برایشان مهم باشد که بخواهند بخشی از درآمدشان را صرف استقلال و فضای فیزیکی بیشتر کنند.

داپلکس یا تریپلکس

خیلی از افرادی که در کانادا ملک می‌خرند دوست دارند که از این طریق به نوعی درآمد هم داشته‌باشند به همین دلیل خانه‌ای را که خریده‌اند به دو (داپلکس) یا سه (تریپلکس) قسمت تقسیم می‌کنند و در یکی از واحدها خودشان زندگی می‌کنند و بقیه را اجاره می‌دهند. به این نوع خانه‌ها داپلکس یا تریپلکس می‌گویند. داپلکس‌ها و تریپلکس‌ها نه شلوغی و عدم استقلال آپارتمان را دارند و نه آن استقلال و فضای باز خانه‌های مستقل را و همانطور که گفته‌شد در اکثر مواقع یکی از ساکنین این واحدها هم خود صاحب‌خانه یا مالکِ ملک است. اگرچه همیشه هم اینطور نیست.

خانه‌های ردیفی یا شهرکی

خانه‌های ردیفی یا شهرکی به شکل دو یا چند خانه هستند که در یک ردیف قرار دارند و هر دو خانه از یک دیوار به یکدیگر متصل هستند. این نوع خانه‌ها اگرچه استقلال خانه‌های مستقل را ندارند اما از آپارتمان‌ها و داپلکس‌ها و تریپلکس‌ها مستقل‌تر هستند، چرا که تنها یک دیوارشان با خانه‌ی کناری مشترک است. البته خانه‌های شهرکی همیشه به شکل ردیفی نیستند و ممکن است به شکل “stacked” یا انباشته هم باشند. به این شکل که یک ساختمان دو طبقه شامل دو خانه‌ی مستقل از هم است که هرکدام در یک طبقه قرار گرفته‌اند.

اتاق

وقتی به دنبال اجاره خانه در کانادا هستید، بسیار برایتان پیش خواهد آمد که به اتاق به عنوان یکی از مکان‌های اجاره‌ای بر بخورید. این اتاق‌ها اگرچه برای خانواده‌هایی که بچه دارند گزینه‌های چندان مناسبی نیستند اما اتفاقا برای مجردها انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای هستند چرا که هزینه‌های آنها نیز به نسبت پایین است. حتی ممکن است زوجی هم که بچه ندارند و فعلا قصد بچه‌دار شدن ندارند به دلیل هزینه‌ی مناسب این نوع مکان‌ها را برای سکونت موقت خود انتخاب کنند.

با توجه به اینکه اتاق‌های اجاره‌ای عموما بخشی از یک خانه‌ی بزرگ‌تر هستند که در کنار چند اتاق دیگر (که به مستاجرین دیگری اجاره داده‌شده‌است) در آشپزخانه و حمام و دستشویی مشترک هستند، آنها بیشتر به عنوان سوئیت‌های مجردی شناخته می‌شوند. البته گاهی نیز پیش می‌آید که زوج‌هایی که بچه ندارند و فعلا قصد بچه‌دار شدن ندارند نیز، برای اجاره خانه در کانادا به دنبال اتاق می‌گردند.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کانادا

مواردی که باید برای اجاره خانه در کانادا در نظر بگیرید

بعد از اینکه نوع خانه‌ی مورد نظرتان را انتخاب کردید، باید به فاکتورهای دیگری برای انتخاب خانه بیاندیشید.

توانایی مستاجر در پرداخت اجاره‌بها

یکی از موارد مهمی که قبل از جست‌وجوی خانه باید به آن فکر کرده‌باشید، توانایی‌تان در پرداخت اجاره‌بها است. باید این را در نظر بگیرید که چقدر حقوق می‌گیرید و ماهیانه چه مخارجی دارید، تا بتوانید محاسبه کنید که ماهانه چقدر می‌توانید به عنوان اجاره‌بها و دیگر هزینه‌های مرتبط با آن بپردازید.

چیزی که به شما کمک می‌کند منطقی و درست این محاسبه را انجام دهید یک قانونی کلی است. بر اساس این قانون کلی اجاره‌بهای خانه به علاوه‌ی هزینه‌های دیگر تسهیلات از جمله هزینه برق و آب و انرژی مصرفی برای گرم کردن خانه، باید کمتر از 30 درصد درآمد خانواده‌ی شما قبل از کسر مالیات باشد. پایبندی به این قانون کلی در انتخاب خانه‌ای که می‌خواهید آن را اجاره کنید به شما کمک می‌کند که با خیال راحت‌تر و با آسایش بیشتری خانه‌ی خود را در کانادا اجاره کنید.

زیرا می‌توانید مطمئن باشید که با حقوقی که دریافت می‌کنید علاوه بر اینکه می‌توانید از عهده‌ی مخارج خود و خانواده‌تان برآیید، هر ماه اجاره‌بها را نیز پرداخت خواهید نمود. پس این قانون کلی را در اجاره خانه در کانادا نادیده نگیرید.

انتخاب مکان برای اجاره خانه در کانادا

بعد از هزینه، موقعیت مکانی خانه، مهم‌ترین چیزی است که وقتی به دنبال مکان زندگیِ خود می‌گردید باید در مورد آن فکر کنید. محله‌هایی که به ادارات و محیط‌های کاری، مدارس و وسائل حمل‌ونقل عمومی نزدیک هستند، عموما قیمت‌شان هم گران‌تر است اما زندگی در آن محله‌ها نوعی صرف‌جویی هم هست چرا که در رفت‌وآمدتان به محل کار یا مدرسه می‌توانید از وسائل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید و از این طریق هزینه‌ی کمتری را برای رفت‌وآمد بپردازید. به هر حال انتخاب محله‌ی زندگی، تا حد زیادی بستگی به شرایط خودتان دارد.

سوالات مفید برای اجاره خانه در کانادا

خوب، تا اینجا شما در مورد نوع خانه و محدوده‌ی قیمتی اجاره‌بهایی که قادر به پرداخت آن هستید، تصمیم گرفته‌اید. اما حواستان باشد که هنوز فاکتورهای دیگری را نیز باید در نظر بگیرید: آیا برای شما مهم است که محل زندگی‌تان به محل کارتان نزدیک باشد؟ آیا برایتان مهم است که در مرکز شهر زندگی کنید و به وسایل حمل‌و‌نقل عمومی نزدیک باشید یا ترجیح می‌دهید در جایی خلوت‌تر و دنج‌تر زندگی کنید؟ آیا نزدیکی به مراکز فرهنگی برای شما اهمیت دارد؟ در خانه‌ی خود احتیاج به چند اتاق دارید؟ آیا شما بچه دارید؟ و یا به زودی تصمیم دارید بچه‌دار شوید؟ آیا برایتان مهم است که محل زندگی‌تان به مدرسه‌ی فرزندانتان نزدیک باشد؟

با این سوالات می‌توانید در ذهنتان تصوری از خانه‌ای که به دنبال آن هستید بسازید و با این تصور راحت‌تر می‌توانید دنبال خانه‌ی مورد نظرتان بگردید.

اما قبل از آن یک چیز مهم را به یاد داشته‌باشید: سعی کنید تا حدی که برایتان مقدور است انعطاف پذیر باشید. بخصوص وقتی می‌خواهید اولین خانه‌ی خود در کانادا را انتخاب کنید. همچنین به نفعتان است که استانداردهای زندگی در ایران را فراموش کنید و خود را برای تطبیق یافتن با استانداردهای کانادایی آماده کنید.

به عنوان مثال وقتی دنبال یک خانه‌ی اجاره‌ای به خصوص یک آپارتمان اجاره‌ای هستید، به یاد داشته‌باشید که خانه‌ها و آپارتمان‌های سه‌خوابه یا بیشتر عموما برای اجاره گذاشته نمی‌شوند. بنابراین در کانادا پیدا کردن خانه‌ای با بیش از سه اتاق خواب برای اجاره کردن کار بسیار مشکلی است. ممکن است تا زمانی که بتوانید خانه‌ی ایده‌آل خودتان را پیدا کنید لازم باشد که در خانه‌ای کوچک‌تر یا کمی دورتر از مرکز شهر زندگی کنید.

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کانادا

جست‌وجو برای اجاره خانه در کانادا

خوب حالا که بسیاری از فاکتورهای خانه‌ی مورد نظرتان را تعیین کرده‌اید و با انواع خانه‌ها آشنا شدید و متوجه این واقعیت نیز شده‌اید که باید استانداردهای کانادایی را برای انتخاب‌های خودتان در نظر داشته‌باشید، دیگر وقت آن رسیده که آستین‌هایتان را بالا بزنید و به دنبال خانه بگردید.

به محض اینکه بتوانید محله‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید را انتخاب کنید مکان‌های فراوانی وجود دارند که می‌توانید در آنها آگهی‌های خانه‌های اجاره‌ای را ببینید. از جمله مهم‌ترین موارد آن در فهرست زیر آمده‌است:

 • آگهی‌نامه:

یکی از رایج‌ترین جاها برای پیدا کردن آگهی‌های اجاره، قسمت‌های مشخص‌شده در روزنامه‌های محلی است که عموما به عنوان “want ads” یا آگهی‌نامه هم شناخته می‌شوند.

 • تابلوهای اعلانات در مکان‌های عمومی:

در صورتی که بدانید در کدام محله می‌خواهید زندگی کنید، می‌توانید با مراجعه به مکان‌هایی مانند فروشگاه‌های موادغذایی، کتابخانه‌ها، خشکشویی‌ها، کلینیک‌ها، دست‌دوم‌فروشی‌ها، مراکز اجتماعی، باشگاه‌های خدمات یا مشاورین املاک در آن منطقه، به تابلوهای اعلانات آنها نگاهی بیاندازید و آگهی‌های اجاره خانه در آنها را بررسی کنید.

 • کتابخانه‌های عمومی یا دفاتر موجود در پردیزه‌های دانشجویی:

فهرست مربوط به خانه‌ها یا آپارتمان‌های مخصوص اجاره در کتابخانه‌های عمومی یا دفاتری که مسئول خانه‌های اجاره‌ای در پردیزه‌های دانشجویی هستند هم، یکی دیگر از منابع برای جست‌وجوی خانه‌های اجاره‌ای هستند.

 • وبسایت‌های مخصوص خانه‌ها یا آپارتمان‌های اجاره‌ای:

علاوه بر وبسایت‌های روزنامه‌های محلی که در آنها آگهی‌های اجاره خانه را می‌توان یافت وبسایت‌های مخصوصی هم در کانادا وجود دارند که فهرست خانه‌ها یا آپارتمان‌های اجاره‌ای را در آنها می‌توان پیدا کرد.

 • پرس‌وجو از آشنایان:

گاهی اوقات بهترین راه برای پیدا کردن خانه‌های اجاره‌ای مناسب جست‌وجو در سایت‌ها و یا گشتن در میان آگهی‌های اجاره‌ای نیست، بلکه ممکن است بتوانید با پرس وجو از دوستان و آشنایان، افراد خانواده و فامیل و یا همکارانتان گزینه‌هایی کاملا مناسب پیدا کنید. می‌توانید به تمام آشناینتان بسپارید و از آنها هم بخواهید که به آشنایانشان بسپارند که اگر احیانا گزینه‌های مناسبی برای اجاره خانه پیدا کردند، به شما اطلاع دهند.

 • تابلوهای “برای اجاره”:

به علاوه یک راه ساده‌تر این است که در محله‌ای که قصد زندگی کردن در آن را دارید، قدم بزنید و به دنبال تابلوهای “برای اجاره” یا “For Rent” در مقابل در خانه‌ها یا آپارتمان‌ها بگردید.

 • پرس‌وجو از مدیر ساختمان:

اگر یک خانه‌ی خاص مد نظر شما هست می‌توانید از مباشر یا مدیری که برای رسیدگی به امور آن ساختمان یا خانه استخدام شده‌است سوال کنید که آیا در حال حاضر یا در آینده‌ای نزدیک آپارتمان یا خانه‌ای در آن ساختمان برای اجاره هست یا نه.

درست است که در انتخاب خانه همانند بسیاری موارد دیگر انعطاف‌پذیری بسیار به شما کمک می‌کند اما انعطاف‌پذیری اصلا به معنای این نیست که با دیدن اولین خانه‌ی مناسب برای اجاره آن را انتخاب کنید و به گزینه‌های دیگر فکر نکنید. به یاد داشته‌باشید که زود خسته نشوید و تا جایی که می‌توانید به دنبال خانه بگردید و گزینه‌های زیادی را بررسی کنید تا بتوانید مناسب‌ترین خانه با توجه به امکاناتتان را پیدا کنید.

دریافت یارانه مسکن در کانادا

ممکن است وقتی دنبال اجاره کردن مکانی برای اجاره کردن می‌گردید، عبارت “یارانه” مسکن یا “subsidized” housing زیاد به گوش‌تان بخورد. این عبارت یعنی اینکه دولت یا یک موسسه‌ی غیرانتفاعی پرداخت بخشی از اجاره‌بهای شما را بر اساس قوانین خاصی بر عهده می‌گیرد، این قوانین خاص مثلا شامل مواردی مانند سطح درآمد فرد یا خانواده می‌شوند. تقاضا برای برخورداری از ” یارانه ” مسکن بسیار بالا است و ممکن است لازم باشد که حتی تا 5 سال صبر کنید تا نوبتتان برسد که از این امکان بهره ببرید.

چک‌لیست مخصوص خانه‌های اجاره‌ای

قبل از اینکه جست‌وجوی خانه را آغاز کنید فهرستی از سوالات مرتبط را آماده کنید و هر جا که برای دیدن خانه می‌روید این فهرست را با خود ببرید و سوالاتی را که یادداشت کرده‌اید از صاحب‌خانه یا مباشر او بپرسید. نوشتن پاسخ‌هایی که آنها به سوالات شما می‌دهند به شما کمک می‌کند که تمام خانه‌هایی را که دیده‌اید با هم مقایسه کنید و مزایا و معایب هر کدام را در نظر بگیرید و سپس دست به انتخاب بزنید. برخی از این سوالات عبارتند از:

 • آیا هزینه‌ی آب و برق و منبع انرژی هم جزو اجاره‌بها در نظر گرفته می‌شود؟ هر کدام از آنها چقدر در ماه هزینه دارند؟
 • آیا می‌توانید یک‌سری تغییرات بنا بر سلیقه‌ی خود در خانه بدهید مانند رنگ کرن و …. و یا نباید به ترکیب خانه دست بزنید؟
 • آیا سیگار کشیدن یا نگهداری حیوانات خانگی در خانه یا آپارتمان مجاز است؟
 • در صورتی که ماشین دارید، آیا خانه پارکینگ دارد؟ و در صورتی که پارکینگ در خانه هست آیا استفاده از آن مستلزم پرداخت هزینه‌ی جداگانه است؟
 • محله‌ای که خانه در آن اجاره می‌کنید به طور کلی چطور محله‌ای است و چه ویژگی‌هایی دارد؟ مثلا این محله چقدر امن است؟
 • دیگر مستاجرین چطور هستند؟ مثلا آیا آنها خانواده هستند یا مجردند؟
 • چه کسی مسئول رسیدگی به ساختمان و نگهداری از آن است؟
 • اگر مکانی که می‌خواهید اجاره کنید آپارتمان است آیا در آپارتمان کمد انباری یا کمد نگهداری وجود دارد یا جای مجزایی برای دوچرخه؟ و در صورتی که هرکدام از اینها وجود دارد آیا باید هزینه‌ای جداگانه‌ای برای آنها پرداخت شود یا هزینه‌های آنها جزو اجاره‌بها در نظر گرفته‌شده‌است؟ و اینکه این انباری چقدر امنیت دارد؟
 • مکانی که دارید اجاره می‌کنید چقدر امنیت دارد؟ از چه نوع قفلی برای درهای آن استفاده می‌شود و آیا قفل‌ها به تازگی عوض شده‌اند؟

اولین بازدید از خانه‌ی اجاره‌ای

علاوه بر سوالات قسمت قبل که برای اطلاع از وضعیت خانه می‌توانید از صاحب‌خانه یا مباشر او بپرسید تا در مورد خانه‌ی اجاره‌ای اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، شما این فرصت را دارید تا در اولین بازدید از خانه، برخی از موارد را خودتان بررسی کنید.

وقتی که برای بازدید از خانه رفتید تا زمانی که در محل هستید خودتان همه چیز را چک کنید تا مطمئن شوید که سالم است. مثلا قفل‌های در ورودی را چک کنید که آیا به درستی قفل می‌شوند یا نه گاز خوراک پزی و فر را روشن کنید و در یخچال و فریزر را باز کنید تا مطمئن شوید که سالم هستند. شیرهای آب را باز کنید و سیفون توالت را بکشید. درهای کمدها را باز کنید تا فضای آنها را ببیند و بررس کنید که آیا فضای آنها برای نگهداری وسایل شما کافی هستند یا خیر. و از صاحب‌خانه یا مباشر او سوال کنید که آیا سیستم گرمایشی خانه به درستی کار می‌کند یا نه و اینکه آیا این سیستم توانایی این را دارد که در زمستان خانه را به اندازه‌ی کافی گرم کند؟

اجاره خانه، آپارتمان و کاندو در کانادا

امضای قرارداد برای اجاره خانه در کانادا

بعد از اینکه به روش‌های متفاوت به دنبال خانه‌ی اجاره‌ای گشتید و توانستید که بالاخره خانه‌ی مورد نظرتان را در شهر محل سکونتتان پیدا‌ کنید، می‌توانید به نقل مکان به آن فکر کنید. برای این کار قبل از هر چیز، تنظیم یک اجاره نامه‌ی مناسب و امضای آن توسط طرفین است.

اجاره‌نامه چیست؟ اجاره‌نامه در واقع یک سند حقوقی است که حاوی یک قرارداد می‌باشد. طرفین این قراردارد شامل شما به عنوان مستاجر و موجرتان هستید. این قرارداد در اصل یک توافق اجاره‌ای مکتوب می‌باشد. در این قرارداد تمام شرایطی که شما و صاحب‌خانه‌تان بر سر آن به توافق رسیده‌اید، قید شده‌است. اجاره‌نامه یک مدرک قانونی است بنابراین کلمه‌به کلمه‌ی آن را دقیق بخوانید و بفهمید. حتی ممکن است احساس نیاز کنید به اینکه یک وکیل یا یک فرد وارد به قراردادهای قانونی را استخدام کنید تا به شما برای امضای قرارداد اجاره مشاوره بدهد.

محتویات قرارداد برای اجاره خانه در کانادا

عموما اجاره‌نامه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نام و شماره تماس شما به عنوان مستاجر و صاحب‌خانه
 • آدرس خانه یا آپارتمانی که می‌خواهید آن را اجاره نمایید
 • اجاره‌بهای ماهانه‌ای که بر سر آن با صاحب‌خانه به توافق رسیده‌اید، با قید این موارد که آیا هزینه‌های تسهیلات، پارکینگ، تلویزیون کابلی یا دیگر خدمات هم جزو اجاره بها در نظر گرفته‌شده‌است یا خیر.
 • زمان دقیق پرداخت اجاره‌بها مثلا اول هر ماه و میزانی که صاحب‌خانه اجازه دارد در آینده بر اجاره‌ی بهای ملکش بیافزاید
 • مدت زمانِ اجاره خانه و اینکه مثلا آیا این مدت زمان ماه‌به‌ماه است یا سال‌به‌سال
 • شرایط پایان یافتن یا به هم خوردن قرارداد اجاره یا اینکه تحت چه شرایطی شما به عنوان مستاجر خودتان مختار خواهید بود که ملک اجاره‌ای را به مستاجر دومی اجاره دهید. یعنی اگر مثلا چه مدت قبل از پایان قرارداد خواستید خانه را تحویل دهید خودتان موظف هستید که به دنبال مستاجر جدید بگردید.
 • فهرستی از تعمیرات یا سرویس‌هایی که برای نگهداری موارد مختلف خانه به عهده‌ی شما است.
 • هر نوع محدودیت دیگری که مدنظر صاحب‌خانه است مثلا اینکه آیا شما اجازه‌ی سیگار کشیدن یا نگهداری از حیوانات خانگی را خواهید داشت یا نه
 • جزئیاتی در مورد اینکه در چه زمان‌هایی و به چه شکلی صاحب‌خانه اجازه دارد وارد خانه شود
 • اینکه برای ایجاد تغییرات در اجاره‌نامه یا حل هر نوع عدم توافقی چه پروسه‌هایی باید طی شود.

نکاتی در مورد امضای قرارداد برای اجاره خانه در کانادا

قبل از اینکه قرارداد اجاره یا در واقع همان اجاره نامه را امضا کنید برخی نکات هستند که دانستن آنها برای شما ضروری است. از جمله‌ی مهم‌ترین این نکات در فهرست زیر آمده‌اند:

 • تغییرات در اجاره‌نامه‌های از پیش‌آماده:

بسیاری از استان‌ها یک فرم اجاره‌نامه‌ی یک یا دو صفحه‌ای دارند. شما و صاحب‌خانه‌تان می‌توانید با یکدیگر توافق کنید و برخی از مفاد و شرایط را به این اجاره‌نامه‌های از پیش‌آماده اضافه کنید، اما باید دقت کنید که هیچ‌کدام از چیزهایی که اضافه می‌کنید از قوانین مربوط به موجر و مستاجر در استان یا قلمروی که در آن زندگی می‌کنید، عدول نکند.

به عنوان مثال موجر حق ندارد که در مورد پذیرش مهمان برای شما هیچ نوع محدودیتی را ایجاد کند مگر اینکه مهمان‌هایتان به ساختمان خانه آسیب بزنند یا باعث آزار و اذیت دیگر مستاجرین بشوند. اگر در مورد قانونی بودن یا نبودن چیزهایی که موجر به اجاره‌نامه اضافه کرده‌است، شک دارید با اداره مربوط به مستاجرین در استان خود تماس بگیرید تا دقیقا از قوانین مربوط به اجاره‌ی خانه اطلاع پیدا کنید.

 • آگاهی کامل از متن اجاره‌نامه:

هرگز قبل از اینکه تمام مفاد و شرایط نوشته‌شده در اجاره‌نامه را درست متوجه شوید، آن را امضا نکنید. کلمه‌به‌کلمه‌ی آن را دقیق بخوانید به خصوص اگر چیزی به آن اضافه و یا از آن حذف شده‌است. برای این کار وقت بگذارید و در امضای اجاره‌نامه هرگز عجله نکنید. در صورتی که هر قسمتی در آن برای شما نامشخص یا غیرشفاف است حتما اجاره‌نامه‌ی خودتان را به کسی که به او اعتماد دارید و در این زمینه‌ها وارد و متخصص است نشان دهید تا تمام قسمت‌های مبهم را برای شما تشریح کند.

 • مکتوب کردن تغییرات موردنظر:

اگر تغییراتی در اجاره‌نامه مدنظر خود شماست و صاحب‌خانه با آنها موافقت نموده‌است باید حواستان باشد که این تغییرات حتما در اجاره‌نامه قید شود. یعنی اگر مواردی را می‌خواهید به قرارداد اجاره بیافزایید یا از آن کم کنید، تنها صحبت شفاهی کافی نیست و باید همه موارد به صورت مکتوب در اجاره‌نامه بیاید. مثلا اگر صاحب‌خانه پذیرفته‌است که قبل از نقل مکان شما به خانه برخی از خرابی‌های خانه را تعمیر کند یا بعضی از نوسازی‌ها مانند رنگ کردن دیوارها، تعویض کف‌‌پوش خانه یا تعویض هر یک از وسایل خانه را انجام دهد از او بخواهید که تمام مواردی را که پذیرفته در اجاره‌نامه قید کند.

 • امضای قرارداد طولانی‌مدت اجاره:

بیشتر اجاره‌نامه‌ها برای مدت 12 ماه تنظیم شده‌اند. گاهی اوقات یک صاحب‌خانه ممکن است از شما بخواهد که اجاره‌نامه‌ای را که مدت زمان آن بیش از 12 ماه است امضا کنید. این کار البته در اساس غیرقانونی نیست، اما اطمینان حاصل کنید که دقیقا متوجه شده‌اید دقیقا این مدت زمان چقدر است و خیلی خوب به این فکر کنید که آیا این قرارداد طولانی‌مدت برای شما مناسب است یا نه و سپس آن را امضا کنید.

در مجموع تنها در صورتی یک اجاره‌نامه را امضا کنید که مطمئن هستید تمام شرایط و مفاد آن برای شما مناسب است و شما زندگی شاد و خوبی را در مدت سکونتتان در آن خانه یا آپارتمان اجاره‌ای خواهید داشت.

 • توافق بر سر اجاره‌بها:

یکی از مهم‌ترین مواردی که در اجاره‌نامه باید حتما قید شود این است که در هر ماه چه مبلغی را به عنوان اجاره‌بها خواهید پرداخت، اجاره‌بها شامل چه هزینه‌هایی می‌شود (به عنوان مثال آیا این مبلغ شامل تسهیلات هم می‌شود یا نه همچنین هزینه‌ی پارکینگ و تلویزیون کابلی)، و اینکه صاحب‌خانه شما از لحاظ قانونی چه زمانی مجاز است که اجاره‌بهای شما را افزایش دهد. که البته تمام اینها در استان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند.

به عنوان مثال در انتاریو صاحب‌خانه‌ها می‌توانند اجاره‌بها را تنها در زمان مشخصی از سال افزایش دهند، و فرقی ندارد که از زمان امضای قرارداد اجاره شما به عنوان مستاجر با موجر یک ماه گذشته‌باشد یا یازده ماه. در بریتیش کلمبیا، موجر تنها زمانی مجاز به افزایش اجاره بها ست که تاریخ قرارداد تمام شده‌باشد.

 • قرارداد اجاره بعد از پایان یافتن مهلت:

یکی از قوانین جالب در مورد اجاره خانه در کانادا این است که زمانی که مدت مقرر در اجاره‌نامه به پایان رسید مجبور نیستید که یک قرارداد جدید برای اجاره تنظیم کنید و به طور خودکار اجاره‌ی سالانه شما تبدیل به یک اجاره‌ی ماهانه یا در واقع ماه‌به‌ماه می‌شود. یعنی از هر زمانی که قرارداد سالانه‌ی شما تمام شد به طور خودکار اجاره‌ی شما برای یک ماه تمدید می‌شود و سپس به طور پی‌در‌پی این قرارداد اجاره ماهانه تکرار می‌شود.

به یاد داشته‌باشید که حتی در این صورت یعنی در حالت اجار‌ه‌ی ماهانه‌ی خانه یا آپارتمان، باز هم همه چیز به همان صورتی که در اجاره نامه‌ی قبلی شما بود باقی می‌ماند. اما در اجاره‌ی ماهانه در صورتی که بخواهید از خانه نقل مکان کنید دیگر مجبور نیستید صبر کنید تا مدت مقرر اجاره تمام شود و در صورتی که دو ماه قبل از ترک خانه به صاحب‌خانه خبر بدهید، می‌توانید در زمانی که مدنظرتان هست از خانه نقل مکان کنید.

 • داشتن یک کپی از اجاره‌نامه:

آخرین نکته این است که همیشه اجاره‌نامه‌ی خود را در یک مکان امن قرار دهید. اگر بین شما و صاحب‌خانه‌تان هر نوع عدم توافقی یا سوءتفاهمی پیش بیاید داشتن یک کپی از اجاره نامه حل اختلاف شما را ساده‌تر می‌کند.

برای آگاهی از دستورالعمل‌های مربوط به استان یا قلمرو محل زندگی‌تان در ارتباط با حقوق و مسئولیت‌های موجر و مستاجر با اداره محلی مستاجرین یا اداره اجاره محلی ارتباط برقرار کنید، یا با خط تلفن مستقیم مخصوص مستاجرین محلی جامعه‌ی خود تماس بگیرید.

درخواست سپرده اولیه و معرفی‌نامه برای اجاره خانه در کانادا

همانطور که گفته‌شد بسته به اینکه در کدام استان یا قلمرو کانادا زندگی می‌‌کنید قوانین مختلفی در مورد اجاره ملک وجود دارد اما در بیشتر مناطق کانادا صاحب‌خانه‌ها از شما می‌خواهند که مبلغی را به عنوان سپرده به آنها بپردازید تا هزینه‌ی هر نوع خرابی احتمالی بعد از پایان مدت قرارداد را پوشش دهد.

در صورتی که وقتی خانه را به صاحب‌خانه تحویل می‌دهید مشکلی برای خانه پیش نیامده باشد می‌توانید این مبلغ را از صاحب‌خانه پس بگیرید. مقدار این مبلغ عموما در حد اجاره‌بهای یک‌ماه شما است. قوانین مربوط به این سپرده در بیشتر استان‌ها و قلمروهای کانادا با یکدیگر متفاوت است بنابراین حتما قبل از بستن قرارداد، این قوانین را در منطقه‌ی محل سکونت خود بررسی کنید تا اطلاعات کافی را در مورد آنها داشته‌باشید.

در کانادا صاحب‌خانه‌ها می‌توانند از شما بخواهند که معرفی‌نامه به آنها تحویل دهید. این معرفی‌نامه را در واقع شما باید از صاحب‌خانه‌ی قبلی خود بگیرید که خوش‌قولی و منظم بودن شما را تایید می‌کند. البته مناسفانه کسانی که به تازگی وارد کانادا شده‌اند و برای اولین بار می‌خواهند در این کشور خانه اجاره کنند امکان ارائه‌ی چنین نامه‌ای را ندارند.

حقوق و وظایف موجر و مستاجر

خوب حالا شما تمام ریزه‌کاری‌های مربوط به اجاره‌نامه را می‌دانید و آن را امضا نموده‌اید. دیگر وقت آن رسیده که وسیله‌هایتان را بردارید و به خانه‌ی جدید خود نقل مکان کنید. یکی از اولین سوالات برای تازه‌واردانی که به برای اولین بار در کانادا خانه‌ای را اجاره کرده‌اند، به حقوق و مسئولیت‌های خودشان به عنوان مستاجر از یک طرف و حقوق و مسئولیت‌های موجر یا همان صاحب‌خانه از طرف دیگر مربوط می‌شود. به طور خلاصه آنها می‌خواهند بدانند: «حقوق و مسئولیت‌های من به عنوان یک مستاجر چیست؟» و «صاحب‌خانه‌ی من چه مسئولیت‌ها و حقوقی بر عهده دارد؟»

بهتر است اول بدانید که صاحب‌خانه‌ی شما کسی است که صاحبِ خانه‌ای است که شما اجاره کره‌اید. در بعضی از ساختمان‌های بزرگ‌تر ، صاحب‌خانه یک مدیر یا مباشر استخدام می‌کند تا به جای خودش اجاره‌های هر  ماه را جمع‌آوری کند و مدیریت ساختمان را بر عهده بگیرد. مسئولیت‌ها و حقوق موجر و مستاجر تا حد زیادی به استان یا قلمروی که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان مسئولیت‌هایی را برای صاحب‌خانه و مستاجر فهرست کرد که در اکثر استان‌ها و قلمروهای کانادا مشترک هستند:

مسئولیت‌های معمول و کلیِ صاحب‌خانه

صاحب‌خانه‌ی شما به طور کلی مسئولیت موارد زیر را بر عهده دارد:

 • جمع کردن اجاره خانه
 • نگهداری خانه در شرایط مناسب امنیتی و همچنین ساختمانی؛ یعنی صاحب‌خانه مسئول است که مرتب خانه را از لحاظ تعمیرات احتمالی بررسی کند و موارد مورد نیاز را برطرف نماید.
 • فراهم کردن تمامی مواردی که به خانه مربوط می‌شوند و در اجاره‌نامه منظور شده‌اند ( مانند یخچال، گاز خوراک‌پزی، سیستم گرمایشی)
 • مدیریت تعمیرات احتمالی و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن وقتی که چیزی در خانه خراب شود.
 • فراهم نمودن تسهیلاتی مانند الکتریسیته، آب گرم یا آب سرد؛ هزینه‌ی این خدمات ممکن است در اجاره بهای شما منظور شود یا نشود و این به توافق اولیه‌ی شما با صاحب‌خانه بستگی دارد

مسئولیت‌های معمول و کلیِ مستاجر

از جانب خودتان به عنوان مستاجر شما نیز مسئولیت‌هایی بر عهده دارید که مهم‌ترین آنها از این قرار هستند:

 • پرداخت مبلغ تعیین‌شده‌ی اجاره‌بها به صورت کامل و سرِ موقع
 • تمیز نگه‌داشتن و سالم نگه‌داشتن خانه
 • تماس با صاحب‌خانه در مواقعی که هر مورد ضروری‌ای برای تعمیرات و سرویس شدن پیش بیاید
 • یکی دیگر از تعهدات و وظایف شما به عنوان مستاجر این است که باید به صاحب‌خانه یا مدیر یا مباشری که او استخدام کرده اجازه دهید که برای انجام تعمیرات مورد نیاز، وارد خانه شود. همچنین در صورتی که شما قصد پس دادن خانه را دارید نیز آنها برای نشان دادن خانه به مستاجرین جدید اجازه‌ی ورود به ملک را دارند. البته آنها بدون اطلاع قبلی شما نمی‌توانند وارد خانه شوند و باید زمان ورودشان را با شما هماهنگ کنند.
 • پرداخت هزینه‌ی تسهیلات مختلف – چه در اجاره خانه منظور شده‌باشد چه قرار بر پرداخت آن به صورت جداگانه باشد. فراهم نمودن و پرداخت هزینه‌ی مواردی مانند آنتن تلویزیون و خدمات مختلف مربوط به اینترنت مانند اینترنت وایرلس و …

موارد مجاز و غیرمجاز برای صاحب‌خانه

درست است که صاحب‌خانه‌ی شما صاحب ملکی است که شما در آن زندگی می‌کنید اما او مالک زندگی شما نیست و اجازه ندارد که به عناوین مختلف آزادی‌های شخصی شما را سلب کند یا اجازه ندهد که از زندگی‌تان در ملک او لذت ببرید. در واقع او اجازه ندارد که شما را برای انجام کاری تهدید کند و نمی‌تواند به هیچ عنوان اموال شما را غصب کند مگر اینکه به هر دلیلی از نظر قانون مجاز به انجام این کار باشد.

صاحب‌خانه‌ها به هیچ عنوان اجازه ندارند که سوالات شخصی و خصوصی از شما بپرسند مثل اینکه چند سال است که به کانادا آمده‌اید، به چه قومیتی تعلق دارید یا چه مذهبی دارید، اینکه آیا هیچ یکی از افراد فامیلتان برای دیدن شما به خانه‌اتان می‌آید یا نه و اینکه آیا تصمیم دارید که بچه‌دار شوید یا بیشتر بچه داشته‌باشید.

و اما سوال کردن در برخی موارد جز حقوق صاحب‌خانه‌ها است؛ آنها مجاز هستند که در مورد محل کار و میزان حقوق دریافتی شما از شما سوال کنند. آنها همچنین می‌توانند از شما بخواهند که از بانک‌تان گزارش حساب بگیرید و به آنها تحویل دهید تا مطمئن شوند که می‌توانید اجاره‌بهای خود را پرداخت کنید.

نقل مکان بعد از اجاره خانه در کانادا

آنقدر قوانین و نکات مربوط به اجاره خانه در کانادا زیاد است که حتی اینجا هم هنوز کار شما تمام نشده‌است و باید به یک سری از مسائل دقت کنید و اقداماتی را انجام دهید. از جمله مواردی که بلافاصله بعد از تحویل گرفتن کلیدها  و در اولین ورودتان به خانه باید انجام دهید، عبارتند از:

 • در روزی که کلید را تحویل می‌گیرید و وارد خانه می‌شوید حتما با دقت تمام، همه‌ی قسمت‌های خانه یا آپارتمان را بررسی کنید همه‌ی خرابی‌ها مانند لکه‌های روی فرش یا روی دیوار، چکه کردن شیرهای آب و …. را یادداشت کنید و یا حتی از آنها عکس بگیرید. و حتما از صاحب‌خانه‌ی خودتان هم بخواهید که فهرست خرابی‌ها را امضا کند، و یک کپی از آن را برای خودتان نگه دارید.
 • از صاحب‌خانه‌ی خود یا مباشر او بخواهید که در استفاده از مواردی مانند صندوق پستی، آیفون در ورودی، سطل آشغال و سیستم بازیافت، خشکشویی، پارکینگ برای ماشین خودتان و احتمالا مهمان‌هایتان و طرز کار لوازم خانگی بر طبق قوانین و دستور‌العمل‌های ایالت یا قلمروی که در آن زندگی می‌کنید عمل کنند.

نکات مهم بعد از اجاره خانه در کانادا

در صورتی که گزینه‌ی شما برای اسکان خرید خانه باشد، تمام نکات مهمی که باید به آنها توجه کنید و تمام اقداماتی که باید انجام دهید مربوط می‌شود به قبل از خرید خانه و بعد از اینکه شما خانه را خریداری نمودید و کلید آن را گرفتید، دیگر صاحب ملک خودتان هستید.

اما اجاره خانه در کانادا هم مثل هر جای دیگری به این سادگی نیست؛ چرا که بعد از پشت سر گذاشتن پروسه‌های جست‌وجو، بستن قرارداد و تحویل گرفتن خانه، خانه‌ی اجاره‌ای متعلق به شما نمی‌شود بلکه شما وارد یک دوره‌ی قرارداد حقوقی با یک شخص دیگر – همان صاحب‌خانه – می‌شوید و باید اموری مانند پرداخت اجاره‌ی خانه، تعمیرات و نگهداری خانه و موارد مشابه را تا پایان قرارداد خود، به طور مستمر انجام دهید. بنابراین برخی نکات وجود دارند که دقیقا بعد از تحویل گرفتن کلیدهای خانه باید آنها را رعایت کنید. فهرستی از مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

پرداخت اجاره خانه در کانادا

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها هم برای مستاجر و هم برای موجر مساله‌ی پرداخت و دریافت اجاره‌بها است. شما به عنوان مستاجر بر اساس قراردادی که با صاحب‌خانه امضا کرده‌اید، عموما در اول هر ماه موظف هستید که اجاره‌بهای توافقی را بپردازید.

همانطور که در قسمت‌های قبل هم اشاره شد، اجاره بها میتواند شامل برخی هزینه‌های دیگر از جمله هزینه‌های تسهیلات آب و برق و انرژی، تلویزیون کابلی، هزینه‌ی پارکینگ و مواردی از این دست شود. نکته‌ی مهمی که نباید فراموش کنید این است که در صورتی که اجاره‌بهای شما شامل هزینه‌های تسهیلات آب و برق و انرژی نشود، خود شما موظف هستید که این قبض‌ها را پرداخت کنید و در این صورت باید حواستان باشد که حتما آنها را سرِ موقع پرداخت کنید چرا که اگر در تاریخ تعیین‌شده پرداختشان نکنید باید جریمه هم بدهید و در صورتی که به مدت چند ماه یا در واقع چند بار این قبض‌ها را پرداخت نکنید آب، برق یا منبع انرژی شما قطع می‌شود.

نحوه‌ی پرداخت اجاره خانه در کانادا

مبلغ اجاره را به یکی از سه روش زیر می‌توانید به صاحب‌خانه بپرازید:

 1. پول نقد. یادتان باشد که در صورتی که به این شکل اجاره‌بها را پرداختید حتما رسیدی مبنی بر پرداخت آن به صورت کامل دریافت کنید.
 2. چک‌های زمان‌دار. چک‌هایی که زمان وصولشان روی آنها نوشته‌شده‌است. همین طور که در ایران هم رایج است در کانادا نیز بسیاری از صاحب‌خانه‌ها در همان ابتدا که خانه را ه مستاجر اجاره می‌دهند 12 چک از شما می‌گیرند که تاریخ هرکدام از آنها برای اول ماه (تاریخی که باید اجاره را بپردازید ) است.
 3. چک تایید شده. این نوع چک در واقع یک مدرک مالی است که به تایید بانک رسیده‌است که شما به اندازه‌ی مبلغ آن در حساب خود پول دارید و قادر به پرداخت این مقدار هستید. بسیاری از صاحب‌خانه‌ها عموما از شما یک چک تایید شده برای اجاره‌های ماه‌های اول و آخر قراردادتان می‌گیرند.

افزایش قیمت اجاره خانه در کانادا

علاوه بر پرداخت به‌موقع اجاره‌بها، یکی دیگر از چالش‌های مربوط به این هزینه مساله‌ی افزایش مبلغ است. متاسفانه افزایش اجاره‌بها یک واقعیت است. چرا که به نسبت نرخ تورم و هم‌زمان با افزایش درآمدها و دیگر هزینه‌ها، طبیعی است که اجاره‌بها نیز افزایش یابد. اما خوشبختانه در کشور کانادا بر خلاف کشور خودمان، ایران، برای این کار قوانینی وجود دارد که مانع از آزادی عمل بی‌اختیار صاحب‌خانه می‌شود. صاحب‌خانه تنها پس از مدت زمان خاصی و به میزان خاصی می‌تواند اجاره‌بهای شما را افزایش دهد اما اینکه هر چندوقت یک بار و تا چه حد می‌تواند این کار را بکند عموما بستگی به قلمرو یا استانی دارد که خانه در آن قرار دارد.

در اکثر مناطق صاحب‌خانه‌ی شما باید 90 روز قبل از افزایش اجاره‌بها به شما هشدار بدهد. در بعضی از قسمت‌های کانادا روال این است که اجاره‌ی بهای شما تنها سر سال اجاره‌تان می‌تواند افزایش یابد. معمولا صاحب‌خانه‌ها می‌توانند اجاره‌ی شما را تنها یک بار در هر سال افزایش دهند و میزان افزایش اجاره‌بها  نیز نباید از سقفی که توسط دولت‌های استانی یا قلمروی تعیین شده‌است بالاتر برود. اگر صاحب‌خانه بدون هشدار دادن به شما اجاره‌بهایتان را افزایش دهد شما این حق را دارید که همان مبلغ توافق‌شده‌ی قبلی بدون افزایش را پرداخت کنید تا زمانی که صاحب‌خانه برای افزایش بهای اجاره‌بها هشدار مناسب را به شما بدهد.

تعمیر و نگهداری خانه‌ی اجاره‌ای

برای نگهداری از یک خانه‌ی اجاره‌ای و انجام تعمیرات –چه اورژانسی چه معمولی – هم صاحب‌خانه و هم مستاجر وظایفی را بر عهده دارند. مستاجر به عنوان کسی که در خانه‌ی اجاره‌ای زندگی‌ می‌کند و موجر به عنوان کسی که صاحبِ خانه است، هر دو موظف هستند که برای حفظ خانه در بهترین وضعیت تلاش کنند. در ادامه می‌توانید برخی از وظایف هرکدام از طرفین را در نگهداری از خانه‌ی اجاره‌ای مطالعه کنید:

وظایف صاحب‌خانه

در اکثر مواقع اجاره خانه در کانادا، صاحب‌خانه‌ی شما مسئول رسیدگی به خرابی‌های خانه است، همچنین او وظیفه‌ی نگهداری و تعمیر لوازم خانه‌ای که در اختیار شما قرار داده‌است، را بر عهده دارد. هرگز فراموش نکنید که اگر چیزی در خانه خراب شد حتما بلافاصله صاحب‌خانه یا مشاور او را در جریان این خرابی قرار دهید و از آنها بخواهید که هرچه سریع‌تر برای تعمیر آن اقدام کنند. اگر صاحب‌خانه به درخواست شما پاسخ نداد یا توجهی به تعمیراتی که باید در خانه انجام بدهد نکرد، شما می‌توانید رسما از مقامات مربوط به اجاره ملک در استان یا قلمروتان بخواهید که صاحب‌خانه را ملزم به انجام تعمیرات لازم در خانه و رفع خرابی‌ها کنند.

به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید بدون اجازه‌ی صاحب‌خانه یا دادگاه مبلغ تعمیرات را از روی اجاره‌بها کم کنید و این کار غیر قانونی است. صاحب‌خانه‌ی شما می‌تواند بابت خودداری از پرداخت اجاره‌‌بها در جهت صرف مبلغ آن برای تعمیرات غیرضروی از شما شکایت کند و شما را از ملکش اخراج کند.

در موارد تعمیرات اورژانسی چه باید کرد؟

در صورتی که یک مورد اورژانسی در خانه‌ای که اجاره کرده‌اید پیش آمد حتما بلافاصله همان موقع با صاحب‌خانه تماس بگیرید اگر نتوانستید او را پیدا کنید برایش پیغام صوتی بگذارید و این پیغام را خودتان هم ضبط کنید و تاریخ روز و ساعت آن را در جایی یادداشت کنید.

ممکن است خانه به تعمیراتی احتیاج داشته‌باشد که در صورت انجام نشدن برای شما خطرات جانی داشته‌باشد یا باعث ایجاد خرابی‌های جدی‌تر و پرهزینه‌تر برای خود ساختمان شود، در این صورت ممکن است بتوانید این اجازه را بگیرید که خودتان کار تعمیراتی را انجام دهید. اما به یاد داشته‌باشید که تمام برگه‌هایی که مربوط به تعمیرات بوده‌است را نگه دارید و از تعمیرکار بخواهید که قبض‌های مربوط به هزینه‌ها را مستقیما برای صاحب‌خانه بفرستد. اگر لازم بود که هزینه‌ها بلافاصله پراخت شوند تمام هزینه‌هایی را که می‌کنید یادداشت و ثبت کنید و به صاحب‌خانه یادآوری کنید که آن هزینه‌ها را به شما برگرداند. در مورد اجاره خانه در کانادا رعایت این نکته بسیار مهم است.

وظایف مستاجر

در صورت اجاره خانه در کانادا، برخی وظایف نیز به عنوان مستاجر بر عهده‌ی شما است تا بتوانید از خانه یا آپارتمان نگهداری و حفاظت کنید. به عنوان مثل باید همیشه از امنیت خانه مطمئن باشید به خصوص اوقاتی که به سفر می‌روید و کسی در خانه نیست. حواستان باشد که به آشغال‌ها دقت کنید و آنها را در زمان نامناسب و به شکل نامناسب دم در نگذارید تا هم از آلودگی جلوگیری کنید و هم مانع از تجمع حیوانات خیابانی در مقابل ساختمانتان شوید.

از دیگر مواردی که باید رعایت کنید جلوگیری از آتش‌سوزی در ساختمان است. به طور کلی می‌توان گفت بسیاری از خرابی‌ها در یک خانه در اثر بی‌دقتی و بی‌ملاحظه‌گی روی می‌دهند و طبیعی است که شما، به عنوان کسی که ساکن یک خانه‌ی اجاره‌ای است، مسئولیت چنین مواردی را بر عهده دارید. پس در نگهداری از محل زندگی خودتان نهایت دقت را بکنید طوری که انگار خانه‌ی اجاره‌ای متعلق به خود شما است.

اقدامات ممکن برای حل مشکل بعد از اجاره خانه در کانادا

گاهی اوقات پیش می‌آید که مستاجرین به دلایل مختلفی با صاحب‌خانه‌ی خود مشکل پیدا می‌کنند. همیشه بهترین حالت این است که این مشکل را بین خودتان حل کنید و نگذارید که کار به مراجع قانونی بکشد. اما اگر کارهایی که صاحب‌خانه‌تان می‌کند شما را ناراضی می‌کند باید بدانید که این حق را دارید که با مقامات مربوط به امور اجاره در استان یا قلمرو خودتان تماس بگیرید و از آنها راهنمایی بگیرید که چطور می‌توانید گام‌های مناسب برای تنظیم شکایت علیه صاحب خانه‌تان را بردارید.

در صورتی که با دیگر مستاجرین و یا صاحبین خانه‌های مجاورتان نیز به مشکلی برخوردید هم، اولین و راحت‌ترین راه حل مشکل این است که در ابتدا سعی کنید همسایه‌هایتان را بهتر بشناسید و آنها را آگاه کنید از اینکه چقدر و چطور کارهای آنها باعث اذیت و آزار شما می‌شود و تلاش کنید که این مشکل را بین خودتان حل کنید. اگر نتوانستید از این راه مشکل را حل کنید، با صاحب‌خانه یا مدیر ساختمان صحبت کنید.

پایان مدت اجاره خانه در کانادا

وقتی برای اولین بار به یک خانه یا آپارتمان نقل مکان می‌کنید، احتمالا اجاره‌نامه‌ی خود را برای طول زمانی مشخصی تنظیم می‌کنید و خانه‌ی خود را برای مدت مشخصی اجاره می‌کنید مثلا برای مدت یک سال. همانطور که در قسمت دیگری از این نوشته نیز آمد عموما در هنگام پایان مدت اجاره، به طور خودکار اجاره برای یک ماه دیگر نیز تمدید می‌شود و سپس هر ماه برای ماه بعدی.

در واقع به طور خودکار قرارداد اجاره‌ی شما تبدیل به قرارداد ماهانه‌ی اجاره می‌شود. البته این قضیه به استان یا قلمروی که در آن زندگی می‌کنید نیز بستگی دارد. در صورتی که قرارداد شما تبدیل به یک قرارداد ماهانه شده‌باشد هم بسیاری از حقوق قبلی شما محفوظ است، به عنوان مثال صاحب‌خانه‌تان اجازه ندارد که شما را بدون دلیل از خانه بیرون کند. البته با در نظر گرفتن تمام موارد، برای شما ساده‌تر است که در پایان قراردادتان به قرارداد اجاره پایان دهید تنها شرط لازمِ آن این است که هشدارهای کتبی لازم را از قبل داده‌باشید و قدم‌های لازم را برداشته‌باشید.

اقدامات لازم برای نقل مکان از خانه‌ی اجاره‌ای

در نهایت روزی می‌رسد که شما بخواهید خانه یا آپارتمانی که اجاره کرده‌اید را ترک کنید مثلا ممکن است خودتان صاحب خانه شده‌باشید یا به هر دلیلی تصمیم گرفته‌باشید که در محل زندگی‌تان تغییراتی اعمال کنید. در هر صورت و به هر دلیلی که تصمیم گرفته‌باشید که از خانه‌ی اجاره‌ای خود نقل مکان کنید، زمانی که آماده‌ی این نقل مکان شدید، یک سری کارها هستند که حتما باید قبل از خارج شدنتان از خانه انجام دهید. در واقع برای پایان دادن به قرارداد اجاره خانه در کانادا، باید پروسه‌هایی طی شود:

 • اول از همه باید به صاحب‌خانه‌ی خودتان یک اطلاعیه‌ی مکتوب بدهید مبنی بر اینکه شما حداقل یک ماه قبل از اولین روز ماه خانه را ترک خواهید کرد. در بعضی از استان‌ها یا قلمروها این اطلاعیه‌ی مکتوب باید گواه این باشد که شما دو یا سه ماه قبل از اولین روز ماه، خانه را ترک خواهید کرد و در برخی از دیگر استان‌ها و قلمروها اصلا نوشتن این اطلاعیه ضرورتی ندارد.
 • قبل از اینکه خانه را ترک کنید، آپارتمانتان را به طور کامل تمیز کنید و هر نوع خرابی را تعمیر کنید. سپس همراه با صاحب‌خانه، خانه را بازرسی کنید و بازبینی نمایید. شما و صاحب‌خانه باید بعد از این بازبینی یک چک‌لیست را امضا کنید و هرکدام‌تان هم باید یک کپی از آن را نگه دارید. در صورتی که صاحب‌خانه بعد از این بازرسی از شرایط نگهداری خانه راضی بود و تمام موارد داخل چک‌لیست را بررسی نمود، موظف است که سپرده‌ای که در ابتدای اجاره‌ی ملک نزد او سپرده‌بودید را با سود آن به شما پس دهد.

متوسط قیمت اجاره خانه در کانادا

قیمت اجاره خانه در کانادا، بستگی به عوامل بسیار متعددی دارد؛ استان، شهر یا محله‌ای که در آن زندگی می‌کنید، نوع، اندازه و قدمت ساختمان خانه از جمله مهم‌ترین موارد هستند. با این همه می‌توان میانگینی از قیمت‌های اجاره‌ی انواع خانه در قسمت‌های مختلف کانادا ارائه داد. به عنوان مثال می‌توانید متوسط قیمت‌های اجاره‌ی استودیو، یک‌خوابه، دوخوابه و سه‌خوابه در برخی از شهرهای مهم کانادا را در جدول زیر ببینید:

نوع خانه تورنتو اُتاوا کالگاری مونترال ادمونتون ونکوور همیلتون میسیساگا
استودیو 1506 1216 938 1087 842 1071
یک‌خوابه 1756 1581 1135 1349 968 1934 1279 1878
دوخوابه 2177 2073 1333 1787 1174 2813 1606 2149
سه‌خوابه 2573 1985 1478 2378 1328 2341
حتما بخوانید:  مشاغل مورد نیاز استان ساسکاچوان

تمام قیمت‌هایی که در جدول بالا آمده‌اند بسیار بالا هستند و این تعجب‌آور نیست؛ چرا که این قیمت‌ها همه در شهرهای بزرگ و پرجمعیت کانادا ارائه شده‌اند.

طبیعی است که همه‌ی افرادی که تازه وارد کانادا می‌شوند، در این شهرها ساکن نمی‌شوند بنابراین برای ارائه‌ی تصوری واقعی‌تر از متوسط قیمت‌های اجاره در کانادا، بهتر است میانگینی از قیمت‌های اجاره در استان‌های کانادا را ببینیم:

آلبرتا بریتیش کلمبیا مانیتوبا نیوبرانزویک نیوفاندلند و لابرادور نوا اسکوشیا قلمروهای شمال‌غربی اُنتاریو کبک ساسکاچوان
1206 دلار 2001 دلار 1240 دلار 1086

دلار

939

دلار

1661

دلار

1871

دلار

2071

دلار

1656

دلار

1020

دلار

چطور خانواده‌های پرجمعیت برای اجاره خانه در کانادا اقدام کنند؟

بعد از بررسی و بیان تمام ظرائف و نکات در مورد اجاره خانه در کانادا بد نیست این مقاله را با پرداختن به یکی از مشکلات و مسائل رایج در مورد اجاره خانه در کانادا که به خصوص خانواده‌های ایرانی نیز بسیار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، به پایان ببریم. این مساله مربوط می‌شود به یافتن خانه‌ی اجاره‌ای برای خانواده‌های پرجمعیت. برای مقدمه باید گفت که به طور متوسط جمعیت یک خانواده‌ی کانادایی چهار نفر است. بنابراین معمولا برای تازه‌واردانی که جمعیت خانواده‌ی آنها بیش از چهار نفر است پیدا کردن خانه‌ای برای اجاره در کانادا که برای آنها به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد سخت است. در صورتی که خانواده‌ی شما هم پرجمعیت است، دانستن نکات زیر می‌تواند برای یافتن خانه به شما کمک کند.

 • نادر بودن آپارتمان‌های چهار خوابه و پنج‌خوابه:

بیشتر آپارتمان‌ها در کانادا به اندازه‌ی جمعیت متوسط خانواده‌های کانادایی طراحی شده‌اند. یعنی اکثر آپارتمان‌هایی که برای اجاره گذاشته می‌شوند معمولا یک یا دو اتاق خواب خواهند داشت. بسیار کم پیش می‌آید آپارتمانی در کانادا پیدا کنید که سه‌خوابه باشد، حتی در شهرهای بزرگ‌تر. با این اوضاع واضح است که آپارتمان‌های چهار خوابه و پنج‌خوابه حتی کمیاب‌تر و نادرتر هم هستند. بنابراین برای اجاره خانه در کانادا بهتر است نهایتا به گزینه‌های دوخوابه فکر کنید.

 • محدودیت مربوط به تعداد ساکنین در خانه:

بعضی از صاحب‌خانه‌ها برای تعداد افرادی که می‌خواهند در یک آپارتمان زندگی کنند محدودیت‌هایی را در نظر می‌گیرند. به این دلیل که سیستم لوله‌کشی خانه، سیستم الکتریکی آن، آسانسورها، پارکینگ‌ها و دیگر ویژگی‌های خانه برای تعداد مشخصی از افراد طراحی شده‌اند. اگر افرادی بیشتر از تعدادی که در طراحی آپارتمان در نظر گرفته‌شده در آن زندگی کنند، بار اضافه بر روی دوش ساختمان می‌گذارد.

 • اجاره‌ی خانه به جای اجاره‌ی آپارتمان:

اگر شما صاحب یک خانواده‌ی پرجمعیت و بزرگ هستید و همه‌ی شما می خواهید که با هم زندگی کنید، بهترین تصمیم این است که به جای آپارتمان یک خانه اجاره کنید. پیدا کردن خانه‌های اجاره‌ای از پیدا کردن آپارتمان‌های اجاره‌ای سخت‌تر است و همچنین اجاره‌بهای خانه‌ها گران‌تر هم هست. اما در عوض اجاره کردن خانه باعث می‌شود که در محل زندگی‌تان فضای بیشتری در اختیار داشته‌باشید، به علاوه زندگی در یک فضای بزرگ‌تر و مستقل‌تر باعث می‌شود که بتوانید با انعطاف‌پذیری بیشتری نیازهای یک تعداد زیاد از افراد که در کنار هم و زیر یک سقف زندگی می‌کنند را فراهم کنید.

 • مدیریت فضا برای استفاده‌ی بهتر از محیط:

برای اینکه بتوانید از یک فضای کوچک‌تر برای یک تعداد بیشتر استفاده کنید، می‌توانید از بچه‌هایتان بخواهید که به جای اینکه هرکدام از آنها در یک اتاق خواب بخوابند هر دو یا سه نفر از آنها در یک اتاق خواب با یکدیگر مشترک شوند. در صورتی که فضای کافی برای قرار دادن بیش از یک تخت‌خواب در یک اتاق ندارید می‌توانید از تخت‌های دوطبقه استفاده کنید. تخت‌های دوطبقه این مزیت را دارند که با اینکه به اندازه‌ی یک تخت‌خواب جا می‌گیرند اما بیش از یک نفر در آنها می‌خوابد و در عین حال هر نفر می‌تواند تخت مستقل خودش را هم داشته‌باشد.

 • توجه به محیط زندگی در صورت حضور افراد سالمند در خانه:

در صورتی که افراد مسن‌تر هم جزو خانواده‌ی شما هستند، مانند پدربزرگ و مادربزرگ یا دیگر افراد مسن خانواده، سعی کنید در هنگام اجاره خانه در کانادا به محله‌ای فکر کنید که خدماتی را به سالمندان ارائه می‌دهد و مراکزی مخصوص فعالیت‌های افراد مسن دارد.

شما و همسرتان ممکن است هر دو نفرتان کار پیدا کنید، و بچه‌های شما هم می‌توانند وقتی به مدرسه می‌روند برای خودشان دوستانی پیدا کنند. اما افراد مسن‌تر به دلیل اینکه عموما هیچ جا نمی‌روند و از آنجا که در یک کشور غریبه زندگی می‌کنند با افراد فامیلشان هم رفت‌وآمد نمی‌کنند، بنابراین بسیار تنها هستند و شما باید فکری برای تنهایی آنها بکنید.

مثلا می‌توانید در محله‌های اطرافتان به دنبال یک مرکز اجتماعی بگردید. در این مراکز عموما سالمندان زیادی عضو هستند که در آنها فعالیت‌های گروهی متنوعی مانند کلاس‌های آشپزی، کلاس زبان، برنامه‌های ورزشی و نرمشی، یا دیگر برنامه‌های مشابه انجام می‌گیرد. سالمندان با حضور در این مراکز می‌توانند در طول روز برای خود ایجاد سرگرمی کنند و از عواقب تنهایی در امان باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آگاهی از اطلاعات و اخبار جدید مهاجرتی ما را در اینستاگرام هم دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.