ویزای مولتی کانادا

ویزای مولتی کانادا چیست؟ شرایط ویزای 5 ساله کانادا (Multiple Visa)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

ویزای مولتی کانادا یا ویزای توریستی کانادا یکی از انواع ویزاهای کشور کانادا است که برای متقاضیان مسافرت در صورتی که واجد شرایط لازم باشند صادر می‌شود و شخص دارنده ویزای مولتی کانادا می‌تواند بدون محدودیت و به صورت چند بار ورود به کانادا تردد نماید.

ویزای مولتیپل کانادا که با نام‌ ویزای مولتی کانادا نیز شناخته می‌شود، مدرکی رسمی است که توسط اداره‌ی امور ویزای کانادا صادر و مهر آن بر پاسپورت شما می‌خورد و نشان می‌دهد که شما اجازه‌ی قانونیِ ورود به کانادا به عنوان یک مقیمِ غیردائم (بازدیدکننده یا دانشجو یا کارگر) را دارید.

ویزای اقامت موقت را باید قبل از سفر به کانادا دریافت کرد. این ویزا به‌هیچ‌وجه بعد از ورود شما به خاک کانادا برایتان صادر نمی‌شود. در حال حاضر این ویزا تنها ویزایی است که به اتباع ایرانی اعطا می‌شود. مدت زمان این ویزا 10 ساله است اما از آنجایی که پاسپورت‌های ایرانی 5 سال اعتبار دارد لذا شخص باید پس از گذشت 5 سال مجدد درخواست دریافت ویزا کند، از این رو این ویزا به ویزای 5 ساله نیز معروف است.

در ابتدا بهتر است بدانید که هیچ تضمینی برای دریافت هیچ یک از ویزاهای کانادا وجود ندارد و هیچ موسسه یا آژانسی نمی‌تواند تضمین کند که شما صد در صد ویزای مولتیپل کانادا را دریافت خواهید کرد و دریافت یا عدم دریافت این ویزا بستگی به شرایط و مدارک شخص متقاضی دارد که مامور مهاجرتی کانادا را متقاعد کند یا خیر.

مزایای ویزای مولتی کانادا

 • شاید بتوان مهمترین مزیت ویزای مولتیپل کانادا را امکان تردد بدون محدودیت به خاک کانادا عنوان کرد.
 • شخص دارنده‌ی این ویزا می‌تواند از طریق کلیه مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وارد کانادا شود.
 • شخص دارنده ویزای مولتیپل می‌تواند هر بار پس از ورود به خاک کانادا تا 6 ماه اقامت داشته باشد. در صورتی که 6 ماه از زمان اقامت در کانادا بگذرد، شخص دارنده‌ی ویزا فقط کافی است که چند ساعت از خاک کانادا خارج و سپس مجددا وارد شود تا بتواند 6 ماه دیگر در کانادا اقامت داشته باشد.
 • شما می‌توانید با اخذ این ویزا شرایط زندگی، کسب و کار، آموزش و… را در کانادا بررسی کنید تا در مورد دریافت اقامت دائم کانادا یا شهروندی کانادا این کشور بهتر تصمیم گیری کنید.
ویزای مولتی کانادا
ویزای مولتی کانادا

شرایط دریافت ویزای مولتی کانادا چیست؟

اصلی‌ترین شرط دریافت ویزای مولتی کانادا این است که به افسر رسیدگی‌کننده به درخواست خود ثابت کنید که تمام شرایط دریافت این ویزا را دارید و اقامت‌تان در کانادا موقت خواهد بود. جدای از این شرایط کلی، شما باید:

• افسرِ مربوطه در سفارت کانادا را قانع کنید که در پایان مهلت مقرر، کانادا را ترک خواهید کرد.
• نشان دهید که برای تمام مدتی که خود و خانواده‌تان در کانادا هستید و برای بازگشت از کانادا به کشور خود، پول کافی دارید.
• ثابت کنید که قصد ندارید بدون اجازه‌ی دولت کانادا، در این کشور تحصیل یا کار کنید.
• نشان دهید که تابع و مطیع قانون‌اید و هیچ سابقه‌ی فعالیت مجرمانه و کیفری ندارید.
• ثابت کنید که حضورتان در کانادا هیچ خطر امنیتی‌ای برای کشور کانادا نخواهد داشت.
• بتوانید هر مدرک دیگری که افسر سفارت از شما خواست را در اختیارش بگذارید
• از نظر سلامتی در وضعیت مناسبی هستید (و در صورت نیاز، برای اثبات سلامتی خود، آزمایش پزشکی بدهید).

مدارک مورد نیاز ویزای مولتیپل کانادا

 • اصل پاسپورت شخص‌ متقاضی
 • اصل‌ و ترجمه شناسنامه
 • دعوتنامه (در صورت عدم وجود دعوتنامه بهتر است شخص متقاضی سابقه حداقل دو بار ورود به کشورهای حوزه شینگن را داشته باشد)
 • عکس پرسنلی
 • مدارک اثبات تمکن مالی به زبان انگلیسی
 • اصل و ترجمه اسناد شغلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • گواهی سلامت
ویزای مولتی کانادا
ویزای مولتی کانادا

روش‌های درخواست

 • شما از دو روش می‌توانید جهت اخذ ویزای 5 ساله کانادا اقدام کنید.
  روش اول مراجعه‌ی حضوری به سفارت کانادا و ارائه مدارک لازم، تکمیل فرم درخواست ویزای مولتیپل کانادا و انگشت نگاری است. پس از پایان تمامی مراحل، شما باید منتظر نامه‌ی پذیرش درخواست ویزای مولتی کانادا با زد آن باشید‌ که در صورت پذیرش می‌توانید با مراجعه‌ی حضوری به سفارت کانادا، ویزای مولتیپل خود را دریافت نمایید. در نظر دشته باشید از آنجایی که کانادا هیچ سفارت خانه ‌ای در ایران ندارد، متقاضیات ایرانی باید به تزدیک‌ترین سفارت در کشورهای ترکیه یا امارات مراجعه نمایند.
 • روش دوم عقد قرارداد “اخذ ویزای مولتی کانادا” با یک ‌موسسه مهاجرتی معتبر است. در صورتی که شما با یک موسسه مهاجرتی ‌قرارداد ببندید، وکیل مهاجرتی شما تمامی امور مربوط به سفارت و مراحل دریافت اخذ ویزای مولتی را برای شما انجام خواهد داد و شما دیگر نگران اشتباهات فردی ناخواسته در مدارک و نحوه ارائه آن‌ها نخواهید بود. گاها برخی اشتباهات در ارائه مدارک می‌تواند پروسه‌ی اخذ ویزای‌ مولتی کانادا را بسیار طولانی و دشوار کند.

آیا با ویزای مولتی کانادا می‌توان در این کشور کار یا تحصیل کرد؟

خیر! کسانی که با ویزای مولتیپل وارد کانادا می‌شوند اجازه کار و تحصیل در این کشور را ندارند مگر این‌که چنین اجازه‌ای را از دولت کانادا گرفته باشند. در اکثر موارد، برای کار و تحصیل در کانادا نیاز به دریافت مجوز کار یا مجوز تحصیل خواهید داشت. در برخی موارد، دارنده‌ی ویزای مولتی کانادا می‌تواند بدون کسب مجوز تحصیل، در طول اقامت خود، در برنامه‌های تحصیلیِ مختلف شرکت کند به شرط این‌که طول دوره‌ی این برنامه‌ها بیش‌تر از 6 ماه نباشد.

ویزای مولتی کانادا
ویزای مولتی کانادا

چند نکته‌ی مهم درباره‌ی ویزای مولتی کانادا

 • ویزای مولتیپل را باید قبل از سفر به کانادا دریافت کنید. این ویزا به‌هیچ‌وجه بعد از ورود شما به خاک کانادا برایتان صادر نمی‌شود.
 • ویزای مولتی کانادا، محدودیت حضور در کانادا دارد و تنها کسی که این محدودیت را تعیین می‌کند، افسری است که هنگام هر بار ورودتان به مرز کانادا، با شما صحبت می‌کند. او علت سفر شما با ویزای مولتی به این کشور را جویا می‌شود و بنا به تشخیص خودش، تا سقف 6 ماه به شما اجازه‌ی اقامت موقت می‌دهد. یعنی افسر مربوطه می‌تواند مدت‌زمان اقامت موقت شما را کم‌تر از 6 ماه بزند. در هر حال،
 • هنگام صحبت با افسر مهاجرت کانادا، همواره جانب ادب و احترام را نگه دارید و هر تصمیمی که برای زمان اقامت‌ موقت‌تان در این کشور گرفت را بپذیرید. هرگونه بی‌احترامی به افسر مربوطه و عدم پذیرش تصمیم او، می‌تواند پیامدهایی سنگینی برایتان داشته باشد.
 • به هیچ وجه فراموش نکنید که بعد از اتمام مدت قانونیِ اقامت موقت‌تان در کانادا این کشور را ترک کنید. حضور بیش از مدت زمان تعیین‌شده، به معنای سرپیچی از قانون کانادا است و به شما به‌چشم متخلف نگاه خواهد شد. البته در شرایط بسیار خاصی می‌توان مهلت مقرر (مثلا شش ماه) را بدون ترک خاک این کشور نیز تمدید کرد؛ اما تمدید این مدت، بسیار دشوار است و حتماً باید دلایل بسیار موجهی برای درخواست تمدید وجود داشته باشد تا اداره‌ی مهاجرت کانادا با آن موافقت کند. پس، از ابتدا با این تصور وارد خاک کانادا نشوید که می‌توان بعد از مهلت شش‌ماهه، آن را از همان داخل کانادا تمدید کرد.

چند نکته دیگر:

 • اگر گمان می‌کنید می‌توانید با ویزای مولتی وارد کانادا شوید و بعد، از آن‌جا درخواست پناهندگی دهید بدانید که چنین چیزی تقریباً غیرممکن است. تجربه ثابت کرده است از نظر افسری که مسئول رسیدگی به پرونده‌ی شماست، وقتی شما ویزای مولتی کانادا دریافت می‌کنید و بی‌هیچ دردسری وارد خاک کانادا می‌شوید، پس دلیلی برای پناهندگی شما وجود ندارد زیرا شما در کشور خودتان، زندگی خوبی دارید و نه جان‌تان در خطر است که صلاحیت اعطای پناهندگی داشته باشید و نه مشکلی با کشور خود دارید.
 • حتا اگر کسی موفق شود با ویزای مولتی وارد خاک کانادا شود و افسر مهاجرت کانادا را متقاعد کند که به هر دلیلی قادر به برگشت به کشور خود نیست و از این طریق، دولت کانادا به او پناهندگی دهد، باز هم نباید گمان کرد که آن فرد، برای همیشه پناهندگی‌اش اعتبار دارد زیرا به محض اولین بازگشت‌تان به کشور خود، اداره‌ی مهاجرت کانادا متوجه خواهد شد و پناهندگی و اقامت شما در این کشور را لغو خواهد کرد

امکان افتتاح حساب با ویزای مولتی؟

 • با ویزای مولتی کانادا، معمولاً امکان افتتاح حساب در بانک‌های کانادا نخواهید داشت. تنها حسابی که ممکن است اجازه‌ی افتتاحش را به شما با این ویزا بدهند، حساب دِبیت است (حساب دِبیت، حسابی است که دارنده‌ی آن‌ فقط به اندازه‌ی موجودی خود امکان استفاده از کارت عابربانکش را دارد). با این ویزا به هیچ وجه نمی‌توان در کانادا حساب اعتباری (کرِدیت) باز کرد. بدون حساب اعتباری، طبیعتاً امکان نقل و انتقال وجه یا خرید خانه و چیزهایی نظیر آن که نیازمند مبالغ بالا است را نخواهید داشت.
 • کسانی که با ویزای مولتی وارد کانادا می‌شوند اجازه کار و تحصیل در این کشور را ندارند مگر این‌که چنین اجازه‌ای را از دولت کانادا گرفته باشند. در اکثر موارد، برای کار و تحصیل در کانادا نیاز به دریافت مجوز کار یا مجوز تحصیل خواهید داشت. فقط در برخی موارد، دارنده‌ی این ویزا می‌تواند بدون کسب مجوز تحصیل، در طول اقامت خود، در برنامه‌های تحصیلیِ مختلف شرکت کند به شرط این‌که طول دوره‌ی این برنامه‌ها بیش‌تر از 6 ماه نباشد.
ویزای مولتی کانادا
ویزای مولتی کانادا

زمان مورد نیاز برای دریافت ویزا

مدت زمانی که از لحظه‌ی ثبت درخواست ویزای مولتی کانادا تا صدور این ویزا طول می‌کشد می‌تواند بسیار متفاوت و متغیر باشد؛ و این مدت زمان، به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترینِ این عوامل عبارت‌اند از:

 • سرعت عمل موسسه مهاجرتی‌ای که وکالت شما برای درخواست ویزا را عهده‌دار است؛
 • سرعت عملِ کنسول‌گری‌ای که شما یا وکیل‌ مهاجرتی شما از آن‌جا درخواست ویزا کرده‌اید. با توجه به این که دولت کانادا در حال حاضر در ایران، سفارت‌خانه‌ای ندارد؛ ایرانیانِ متقاضی باید به یکی از کشورهای همجوار مراجعه نمایند؛ و سرعت عمل کنسول‌گری‌های مختلف کانادا (مثلا در ترکیه یا امارات) با توجه به حجم درخواست‌هایی که دریافت می‌کنند متفاوت خواهد بود.
 • کامل یا ناقص بودن مدارک لازم جهت ثبت درخواست ویزای مولتی کانادا.

به‌طور کلی، عواملی که سبب تاخیر در صدور ویزای مولتیپل کانادا می‌شوند عبارتند از:

 • کپی مدارکِ ارسالی، ناخوانا باشد.
 • اطلاعات و مدارک‌تان نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد.
 • وضعیت جسمانی‌ و سلامتی‌تان طوری باشد که تایید سلامتی‌تان نیاز به آزمایش‌های پزشکی بیشتر داشته باشد.
 • مشکل کیفری یا امنیتی داشته باشید.
 • پرونده‌ی خاصی داشته باشید که اداره‌ی مهاجرت کانادا لازم بداند در مورد آن پرونده، با مشاورینی در داخل یا خارج کانادا مشورت نماید.
5/5 - (2 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *