شرایط و روش های مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری در سال 2021

0

در این نوشتار میخواهیم درباره شرایط و روش های مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری صحبت کنیم. شرایط اقتصادی مطلوب و باثبات کانادا، شرکت­های خصوصی فراوانی که در زمینه­‌های مختلف صنعتی، انرژی، تولید و خدمات فعال هستند، دخالت کمرنگ دولت در فعالیت­های اقتصادی، نرخ بیکاری پایین موجب شده تا کانادا به کشوری جذاب و پرطرفدار برای مهاجرت و سرمایه­‌گذاری تبدیل شود و حتی بسیاری از افراد مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی را انتخاب می کنند.

رشد و رونق اقتصادی در دومین کشور پهناور دنیا، یعنی کانادا، موجب رونق و تنوع جمعیتی زیادی در این کشور شده است، به طوری که از سال ۲۰۱۵، تعداد افراد تازه وارد و مهاجر به کانادا بیش از دو برابر شده است، در نتیجه شاهد افزایش تنوع شرکت‌ها و فعالیت کسب ‌وکارهای متعدد در این کشور هستیم، در این راستا نیاز به تخصص حسابداری نیز همواره در حال افزایش است.

مدتها است که حسابداری در لیست مشاغل ملی کانادا (NOC) جز کارهایی با فرصت شغلی بالاست. با مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری، این امکان وجود دارد که به عنوان شهروندی کانادا با اقامت دائم و پاسپورت کانادا  به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید.

مشاغل فنی از جمله شغل­هایی است که بازار کار و شرایط خوبی برای مهاجرت به کانادا دارند؛ مشاغل موجود در حوزه مالی و بازرگانی نیز در چنین شرایطی قرار دارند. شغل­‌هایی مانند حسابداری، حسابرسی و مدیریت مالی به دلیل گردش مالی که در شرکت‌های بزرگ و کوچک، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و جود دارد همواره مورد توجه مدیران و صاحبان کسب‌وکارها هستند. پیش از این نیز بهترین کشور برای مهاجرت حسابداران را به شما معرفی کرده ایم.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری

کد مربوط به حسابداران و دفترداران در لیست مشاغل ملی کانادا (NOC) با عنوان انگلیسی accounting technicians and bookkeepers شماره 1311 است و در گروه B دارد. عناوین شغلی در این لیست بر اساس مهارت به دسته های 0 یا مدیریتی، A یا سطح دانشگاهی، B یا مهارتی و فنی، C یا مشاغل حد واسط و خاص، D یا کارگری تقسیم می­شوند.

برای مهاجرت از طریق تخصص حسابداری به کانادا می­توان از طریق برنامه فدرال اسکیل ورکر کانادا (Skilled worker) اقدام کرد که برنامه‌ای مدون زیر نظر سیستم اکسپرس انتری است. در این سیستم متقاضیان با در نظر داشتن مشاغل موردنیاز کانادا در دو مرحله اطلاعات خود را وارد می‌کنند.

برای مهاجرت از طریق تخصص حسابداری باید مدرک معتبر آموزشگاهی، سابقۀ کاری و سابقۀ کارآموزی داشته باشید.

حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا از طریق جوشکاری؛ شرایط جدید مهاجرت در سال 2021

اگر بتوانید حداقل 67 امتیاز از صد امتیاز مرحله اول در سیستم اکسپرس اینتری را دریافت کنید در گروه نامزدهای احتمالی مهاجرت به کانادا ویژه­ی حسابدارها قرار می گیرید، در مرحله اول سن، مدرک تحصیلی، سابقه شغلی مرتبط و مدرک زبان ارزیابی می‌شود و اگر سایر توانایی‌­های شما مانند پیشنهاد شغلی، سازگاری مشخصات همسر مانند تحصیلات یا مدرک زبان وی در مرحله دوم قابل توجه باشد می توانید ویزای کار کانادا برای حسابداران را دریافت کنید. همچنین شما می توانید از راه مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی نیز اقدام فرمایید.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری

همچین داشتن یک پیشنهاد شغلی یا جاب آفر (job offer) از سوی کارفرمای کانادایی به میزان قابل توجهی بر امتیاز شما می افزاید و می­توانید از امکان مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری استفاده کنید.

معیارهای امتیازبندی در سیستم اکسپرس اینتری برای رشته­‌های مختلف از جمله برای تخصص حسابداری به این صورت است که تحصیلات (حداکثر 25 امتیاز)، مدرک زبان (حداکثر 28 امتیاز)، تجربه کاری (حداکثر 15 امتیاز)، سن (حداکثر 12 امتیاز)، پیشنهاد کاری (حداکثر 10 امتیاز) و انطباق پذیری با توجه به حضور قبلی فرد یا داشتن اقوام در کشور کانادا (حداکثر 10 امتیاز) دارد.

چنانچه جزو افرادی هستید که حداقل سه سال سابقه کاری در تخصص حسابداری داشته باشید و از مهارت لازم برای انجام امور مالی و حسابداری برخوردار باشید، و با نرم­‌افزارهای رایج حسابداری نیز آشنا باشید، می‌توانید برای دریافت موقعیت‌های شغلی حسابدار، رئیس حسابداری یا حسابدار متخصص، مدیر مالی و یا حسابرس در کانادا اقدام نمایید.

برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری، باید در کشور خودتان حسابدار مجاز باشید و گواهی حسابداری در کانادا را نیز دریافت کنید.

همچنین به مدرک کارشناسی حسابداری یا مدرک معتبر فنی و حرفه‌­ای نیز نیاز خواهید داشت. سطح حرفه‌ای آزمون‌های دریافت گواهی حسابداری در کانادا، در سطح کارشناسی ارشد یا بالاتر تلقی می‌شود. همچنین باید برای تایید و ارزشیابی مدرکتان ) ECA ارزشیابی معادل سازی مدرک تحصیلی) روی پرونده خود داشته باشید.

پیش‌نیازهای تحصیلی برای مهاجرت از طریق تخصص حسابداری

دانشجویان رشته حسابداری، اطلاعات نظری و عملی در خصوص این رشته کسب خواهند کرد. توانایی کار با کامپیوتر و ماشین حساب، فعالیت های عملی، همچنین چگونگی استفاده از نرم افزارهای حسابداری ( مانند (CIMA SAGE، به شما آموزش داده خواهد شد. همچنین مفاهیم حسابداری در امور مالی، بخش­ه‌ای بازرگانی و در برخی موارد مفاهیم بین المللی حسابداری آموزش داده می­شود.

تکمیل دورۀ تحصیلی در دبیرستان یا در مراکز فنی و حرفه ای در تخصص حسابداری، دفترداری و سایر رشته های مربوطه یا گذراندن دو سال در دوره­‌های حسابداری در مراکز معتبر آموزشی به همراه مدرک معتبر یا دوره‌های حسابداری و دفترداری همراه با چند سال تجربۀ کاری به عنوان حسابدار امور مالی یا بانکی مورد نیاز خواهد بود.

حتما بخوانید:  ویزای توریستی کانادا

چنانچه حسابداران مایل باشند به عنوان حسابدار قسم‌خورده، خبره یا (CA) کار کنند باید با توجه به استان محل سکونت خود، مدرک دانشگاهی یا تکمیل دوره آموزشی معتبر، زیر نظر موسسه کانادایی حسابداران خبره به مدت ۲ سال یا ۳۰ ماه ارائه کنند و سابقه کار داشته باشند.

چنانچه بخواهید به عنوان حسابدار عمومی در کانادا فعالیت کنید، باید مدرک دانشگاهی یا تکمیل دوره آموزشی معتبر زیر نظر انجمن حسابداران عمومی ثبت شده یا جامعه حسابداران مدیریت کانادا با چند سال آموزش ضمن کار داشته باشند تا مجاز به اخذ مجوز مربوطه شوند.

مطلب پیشنهادی : بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به کانادا

مهارت‌های شغلی مورد نیاز برای مهاجرت از طریق تخصص حسابداری

چنانچه تصمیم دارید مهاجرت به کانادا از طریق کار و تخصص حسابداری را انتخاب کنید و در کانادا مشغول به کار شوید، باید از حداقل مهارت‌ها و دانش موردنیاز حسابداری برخوردار باشید.

دانش و توانایی کافی در برنامه­ریزی، تحقیق و پژوهش، تحلیل داده‌­ها، مدیریت و نظارت، برقراری ارتباط حرفه‌ای، مشاوره، دانش حسابداری، دانش اقتصاد داشته باشید. با وظایف حسابدار آشنایی کاملی داشته باشید.

حسابدار باید به امور ثبت‌ اسناد حسابداری در دفاتر و نرم‌افزارهای حسابداری آشنا باشد، توانایی و مهارت کار با نرم‌افزارهای حسابداری را داشته باشد، ثبت اطلاعات کارمندان، محاسبه حقوق و دستمزد ماهیانه آن‌ها و پرداخت فیش حقوقی آنها را انجام دهد، تهیه و بررسی صورت‌های مالی، تهیه گزارش حسابداری، بررسی صحت انطباق گزارش‌ها بر مقررات مالی و محاسباتی کشور، کنترل حساب سود و زیان شرکت، تهیه اظهارنامه مالیاتی، محاسبه بدهی مالیاتی شرکت، کنترل و مدیریت پرداخت صحیح و به‌موقع مالیات‌ها، محاسبه درآمدها و هزینه‌های شرکت و ارائه گزارش‌های دوره‌ای آن‌ها به مدیریت و بسیاری موارد دیگر را انجام دهد.

مهارت‌های شغلی مورد نیاز برای مهاجرت از طریق تخصص حسابداری

اطمینان حاصل کردن از صحت و انطباق رویه‌ها با استانداردهای حسابداری و کنترل داخلی، تهیه گزارش‌ها و یافته‌های حسابرسی، مطرح کردن اصلاحات در سیستم‌های حسابداری و شیوه های مدیریت، بررسی سوابق حسابداری، برنامه ریزی، راه اندازی و اجرای سیستم‌های حسابداری، تهیه اطلاعات مالی را برای افراد، ادارات یا شرکت‌ها ، تجزیه و تحلیل اسناد و گزارش‌های مالی، ارائه مشاوره مالی، تجاری و مالیاتی از جمله تخصص‌­هایی هستند که توانایی و داشتن مهارت در آنها در انتخاب فرد برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری تاثیر مثبتی می­گذارند.

حتما بخوانید:  جدیدترین شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تخصص لوله کشی در سال 2021

عناوین شغلی تخصص حسابداری در کانادا شامل حسابرس داخلی، حسابدار حرفه­‌ای خبره یا دارای گواهینامه، حسابدار مدیریت دارای گواهینامه، حسابرس مالی، کارشناس مالیات بردرآمد، حسابدار صنعتی و سرحسابدار می­باشد. آشنایی با قوانین مالی و مرتبط فدرال و ایالتی از ملزومات یک حسابدار خوب است. برنامه‌ریزی، سازماندهی و اداره­ی سیستم حسابداری برای افراد و مؤسسات از وظایف حسابداران است. آنها در شرکت‌های حسابداری و حسابرسی بخش‌های خصوصی یا واحدهای حسابداری و حسابرسی بخش دولتی استخدام می‌شوند و یا در برخی موارد خوداشتغال هستند.

شرایط کار و دستمزد حسابدار در کانادا

با توجه به اینکه صنایع مالی یکی از اجزای اصلی صنعت کانادا به حساب می­آیند، بورس تورنتو (TSX) بزرگترین بازار بورس کانادا و هفتمین در جهان است، پنج بانک بزرگ کانادا نیز به عنوان برخی از با ثبات­ترین بانک‌­ها در سراسر جهان شناخته می­شوند، تقاضا برای کارشناسان مالی در تورنتو تمرکز بیشتری دارد.

به علت قرار داشتن بورس در این شهر و وجود دفاتر مرکزی بسیاری از بانک­های کانادا، تقریبا یک سوم از افراد شاغل در امور مالی در تورنتو مشغول به کار هستند. در کانادا حدود 675000 نفر در مشاغل مربوط به امور مالی و حسابداری فعالیت می­کنند که بازار بزرگی را در اختیار کسانی قرار می­دهد که قصد مهاجرت از طریق تخصص حسابداری دارند.

سایر شهرها مانند مونترال، اتاوا و ونکوور نیز که دارای روابط سیاسی و اقتصاد قوی هستند، مکان های بزرگی برای پیشبرد هدف شما برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری هستند.

بازار کار خوبی در استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، ساسکاچوان، پرنس ادوارد، کبک، انتاریو، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، یوکان و مانیتوبا وجود دارد. بر اساس آمار و ارقام موجود در بانک مشاغل کانادا، بازار کار رشته حسابداری در سالهای بین ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۸ رشد خوبی خواهد داشت و حدود ۹۴۴۰۰ شغل جدید در این صنعت ایجاد خواهد شد.

باید توجه داشت که هر کدام از ایالات کانادا دارای شرایط متغیر و مختص به خود هستند، بنابراین هنگام انتخاب مقصد مهاجرت به عنوان حسابدار باید مواردی مانند نرخ بیکاری پایین، هزینه مسکن، هزینه تحصیل، و هزینه‌­های زندگی متناسب با درآمد، مد نظر باشد.

میانگین دستمزد حسابدار در کانادا در ساعت حدود 33 دلار است، حداکثر دستمزد 57 دلار و حداقل دستمزد 19 دلار است. البته باید گفت که تجربه، تخصص و محل کار، از جمله عوامل تاثیرگذار بر دستمزد حسابدار در کانادا هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.