مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری

شرایط و روش های مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در این نوشتار میخواهیم درباره شرایط و روش های مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری صحبت کنیم. شرايط اقتصادي مطلوب و باثبات کانادا، شرکت­هاي خصوصي فراواني که در زمينه­‌هاي مختلف صنعتي، انرژي، توليد و خدمات فعال هستند، دخالت کمرنگ دولت در فعاليت­هاي اقتصادي، نرخ بيکاري پايين موجب شده تا کانادا به کشوري جذاب و پرطرفدار براي مهاجرت و سرمايه­‌گذاري تبديل شود.

رشد و رونق اقتصادي در دومين کشور پهناور دنيا، يعني کانادا، موجب رونق و تنوع جمعيتي زيادي در اين کشور شده است، به طوري که از سال ۲۰۱۵، تعداد افراد تازه وارد و مهاجر به کانادا بیش از دو برابر شده است، در نتيجه شاهد افزايش تنوع شرکت‌ها و فعاليت کسب ‌وکارهای متعدد در اين کشور هستيم، در اين راستا نیاز به تخصص حسابداري نيز همواره در حال افزايش است.

مدتها است که حسابداري در ليست مشاغل ملی کانادا (NOC) جز کارهایی با فرصت شغلی بالاست. با مهاجرت به کانادا از طريق تخصص حسابداري، اين امکان وجود دارد که به عنوان یک شهروند با اقامت دائم و به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید.

مشاغل فنی از جمله شغل­هايي است که بازار کار و شرایط خوبی برای مهاجرت به کانادا دارند؛ مشاغل موجود در حوزه مالی و بازرگانی نیز در چنین شرایطی قرار دارند. شغل­‌هايي مانند حسابداری، حسابرسی و مدیریت مالی به دلیل گردش مالی که در شرکت‌های بزرگ و کوچک، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و جود دارد همواره مورد توجه مدیران و صاحبان کسب‌وکارها هستند. پیش از این نیز بهترین کشور برای مهاجرت حسابداران را به شما معرفی کرده ایم.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری

کد مربوط به حسابداران و دفترداران در لیست مشاغل ملی کانادا (NOC) با عنوان انگلیسی accounting technicians and bookkeepers شماره 1311 است و در گروه B دارد. عناوین شغلی در این لیست بر اساس مهارت به دسته های 0 یا مدیریتی، A یا سطح دانشگاهی، B یا مهارتی و فنی، C یا مشاغل حد واسط و خاص، D یا کارگری تقسیم می­شوند.

براي مهاجرت از طريق تخصص حسابداري به کانادا مي­توان از طريق برنامه فدرال اسکیل ورکر (Skilled worker) اقدام کرد که برنامه‌ای مدون زیر نظر سیستم اکسپرس انتری است. در این سیستم متقاضیان با در نظر داشتن مشاغل موردنیاز کانادا در دو مرحله اطلاعات خود را وارد می‌کنند.

براي مهاجرت از طريق تخصص حسابداري باید مدرک معتبر آموزشگاهی، سابقۀ کاری و سابقۀ کارآموزی داشته باشید.

اگر بتوانید حداقل 67 امتياز از صد امتياز مرحله اول در سيستم اکسپرس اينتري را دریافت کنید در گروه نامزدهای احتمالی مهاجرت به کانادا ویژه­ي حسابدارها قرار می گیرید، در مرحله اول سن، مدرک تحصیلی، سابقه شغلی مرتبط و مدرک زبان ارزیابی می‌شود و اگر سایر توانایی‌­های شما مانند پیشنهاد شغلی، سازگاری مشخصات همسر مانند تحصیلات یا مدرک زبان وی در مرحله دوم قابل توجه باشد می توانید ویزای کار کانادا برای حسابداران را دریافت کنید.

حتما بخوانید:  مهاجرت نانوا به کانادا - شرایط و روش های سال 2021

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری

همچین داشتن یک پیشنهاد شغلی يا جاب آفر (job offer) از سوي کارفرماي کانادايي به میزان قابل توجهی بر امتیاز شما می افزاید و می­توانید از امکان مهاجرت به کانادا از طريق تخصص حسابداري استفاده کنید.

معيارهاي امتيازبندي در سيستم اکسپرس اينتري براي رشته­‌هاي مختلف از جمله براي تخصص حسابداري به اين صورت است که تحصيلات (حداکثر 25 امتياز)، مدرک زبان (حداکثر 28 امتياز)، تجربه کاري (حداکثر 15 امتياز)، سن (حداکثر 12 امتياز)، پيشنهاد کاري (حداکثر 10 امتياز) و انطباق پذيري با توجه به حضور قبلي فرد يا داشتن اقوام در کشور کانادا (حداکثر 10 امتياز) دارد.

چنانچه جزو افرادی هستيد که حداقل سه سال سابقه کاری در تخصص حسابداری داشته باشيد و از مهارت لازم برای انجام امور مالي و حسابداري برخوردار باشيد، و با نرم­‌افزارهاي رايج حسابداري نيز آشنا باشيد، می‌توانيد برای دریافت موقعیت‌های شغلی حسابدار، رئیس حسابداری یا حسابدار متخصص، مدیر مالی و یا حسابرس در کانادا اقدام نمایيد.

برای مهاجرت به کانادا از طريق تخصص حسابداري، بايد در کشور خودتان حسابدار مجاز باشيد و گواهي حسابداري در کانادا را نيز دريافت کنيد.

همچنين به مدرک کارشناسی حسابداري يا مدرک معتبر فني و حرفه‌­اي نیز نیاز خواهید داشت. سطح حرفه‌ای آزمون‌های دریافت گواهی حسابداری در کانادا، در سطح کارشناسی ارشد یا بالاتر تلقی می‌شود. همچنين بايد براي تاييد و ارزشيابي مدرکتان ) ECA ارزشیابی معادل سازی مدرک تحصیلی) روی پرونده خود داشته باشید.

پیش‌نیازهای تحصیلی براي مهاجرت از طريق تخصص حسابداري

دانشجویان رشته حسابداری، اطلاعات نظری و عملی در خصوص اين رشته کسب خواهند کرد. توانایی کار با کامپیوتر و ماشین حساب، فعالیت های عملی، همچنین چگونگی استفاده از نرم افزارهای حسابداری ( مانند (CIMA SAGE، به شما آموزش داده خواهد شد. همچنین مفاهیم حسابداری در امور مالی، بخش­ه‌ای بازرگانی و در برخی موارد مفاهیم بین المللی حسابداري آموزش داده مي­شود.

تکميل دورۀ تحصیلی در دبيرستان يا در مراکز فنی و حرفه ای در تخصص حسابداری، دفترداری و سایر رشته های مربوطه یا گذراندن دو سال در دوره­‌های حسابداری در مراکز معتبر آموزشی به همراه مدرک معتبر یا دوره‌های حسابداری و دفترداری همراه با چند سال تجربۀ کاری به عنوان حسابدار امور مالی یا بانکی مورد نياز خواهد بود.

حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا در سال 2021 - شرایط اخذ اقامت دائم کانادا

چنانچه حسابداران مايل باشند به عنوان حسابدار قسم‌خورده، خبره یا (CA) کار کنند باید با توجه به استان محل سکونت خود، مدرک دانشگاهی یا تکمیل دوره آموزشی معتبر، زیر نظر موسسه کانادایی حسابداران خبره به مدت ۲ سال یا ۳۰ ماه ارائه کنند و سابقه کار داشته باشند.

چنانچه بخواهيد به عنوان حسابدار عمومي در کانادا فعاليت کنيد، باید مدرک دانشگاهی یا تکمیل دوره آموزشی معتبر زیر نظر انجمن حسابداران عمومی ثبت شده یا جامعه حسابداران مدیریت کانادا با چند سال آموزش ضمن کار داشته باشند تا مجاز به اخذ مجوز مربوطه شوند.

مطلب پیشنهادی : بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به کانادا

مهارت‌های شغلی مورد نياز براي مهاجرت از طريق تخصص حسابداري

چنانچه تصميم داريد مهاجرت به کانادا از طريق تخصص حسابداري را انتخاب کنيد و در کانادا مشغول به کار شويد، بايد از حداقل مهارت‌ها و دانش موردنیاز حسابداري برخوردار باشيد.

دانش و توانايي کافي در برنامه­ریزی، تحقیق و پژوهش، تحلیل داده‌­ها، مدیریت و نظارت، برقراری ارتباط حرفه‌ای، مشاوره، دانش حسابداری، دانش اقتصاد داشته باشيد. با وظايف حسابدار آشنايي کاملي داشته باشيد.

حسابدار بايد به امور ثبت‌ اسناد حسابداری در دفاتر و نرم‌افزارهای حسابداری آشنا باشد، توانایی و مهارت کار با نرم‌افزارهای حسابداری را داشته باشد، ثبت اطلاعات کارمندان، محاسبه حقوق و دستمزد ماهیانه آن‌ها و پرداخت فیش حقوقی آنها را انجام دهد، تهیه و بررسی صورت‌های مالی، تهیه گزارش حسابداری، بررسی صحت انطباق گزارش‌ها بر مقررات مالی و محاسباتی کشور، کنترل حساب سود و زیان شرکت، تهیه اظهارنامه مالیاتی، محاسبه بدهی مالیاتی شرکت، کنترل و مدیریت پرداخت صحیح و به‌موقع مالیات‌ها، محاسبه درآمدها و هزینه‌های شرکت و ارائه گزارش‌های دوره‌ای آن‌ها به مدیریت و بسياري موارد ديگر را انجام دهد.

مهارت‌های شغلی مورد نياز براي مهاجرت از طريق تخصص حسابداري

اطمینان حاصل کردن از صحت و انطباق رویه‌ها با استانداردهای حسابداری و کنترل داخلی، تهیه گزارش‌ها و یافته‌های حسابرسی، مطرح کردن اصلاحات در سیستم‌های حسابداری و شیوه های مدیریت، بررسی سوابق حسابداری، برنامه ریزی، راه اندازی و اجرای سیستم‌های حسابداری، تهیه اطلاعات مالی را برای افراد، ادارات یا شرکت‌ها ، تجزیه و تحلیل اسناد و گزارش‌های مالي، ارائه مشاوره مالی، تجاری و مالیاتی از جمله تخصص‌­هايي هستند که توانايي و داشتن مهارت در آنها در انتخاب فرد براي مهاجرت به کانادا از طريق تخصص حسابداري تاثير مثبتي مي­گذارند.

حتما بخوانید:  نرخ رشد جمعیت کانادا رکورد زد! بالاترین نرخ رشد جمعیت از سال 1990

عناوين شغلي تخصص حسابداري در کانادا شامل حسابرس داخلي، حسابدار حرفه­‌اي خبره يا داراي گواهينامه، حسابدار مديريت داراي گواهينامه، حسابرس مالي، کارشناس ماليات بردرآمد، حسابدار صنعتي و سرحسابدار مي­باشد. آشنایی با قوانین مالی و مرتبط فدرال و ایالتی از ملزومات یک حسابدار خوب است. برنامه‌ریزی، سازماندهی و اداره­ي سیستم حسابداری برای افراد و مؤسسات از وظايف حسابداران است. آنها در شرکت‌های حسابداری و حسابرسی بخش‌های خصوصی یا واحدهای حسابداری و حسابرسی بخش دولتی استخدام می‌شوند و یا در برخي موارد خوداشتغال هستند.

شرايط کار و دستمزد حسابدار در کانادا

با توجه به اينکه صنایع مالی یکي از اجزاي اصلی صنعت کانادا به حساب مي­آيند، بورس تورنتو (TSX) بزرگترين بازار بورس کانادا و هفتمين در جهان است، پنج بانک بزرگ کانادا نيز به عنوان برخی از با ثبات­ترين بانک‌­ها در سراسر جهان شناخته مي­شوند، تقاضا برای کارشناسان مالی در تورنتو تمرکز بيشتري دارد.

به علت قرار داشتن بورس در این شهر و وجود دفاتر مرکزی بسیاری از بانک­های کانادا، تقریبا یک سوم از افراد شاغل در امور مالی در تورنتو مشغول به کار هستند. در کانادا حدود 675000 نفر در مشاغل مربوط به امور مالي و حسابداري فعاليت مي­کنند که بازار بزرگي را در اختيار کساني قرار مي­دهد که قصد مهاجرت از طريق تخصص حسابداري دارند.

ساير شهرها مانند مونترال، اتاوا و ونکوور نیز که دارای روابط سیاسی و اقتصاد قوی هستند، مکان های بزرگی برای پیشبرد هدف شما براي مهاجرت به کانادا از طريق تخصص حسابداري هستند.

بازار کار خوبي در استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، ساسکاچوان، پرنس ادوارد، کبک، انتاریو، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، یوکان و مانیتوبا وجود دارد. بر اساس آمار و ارقام موجود در بانک مشاغل کانادا، بازار کار رشته حسابداری در سالهاي بین ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۸ رشد خوبي خواهد داشت و حدود ۹۴۴۰۰ شغل جدید در این صنعت ایجاد خواهد شد.

بايد توجه داشت که هر کدام از ايالات کانادا داراي شرايط متغير و مختص به خود هستند، بنابراين هنگام انتخاب مقصد مهاجرت به عنوان حسابدار بايد مواردي مانند نرخ بيکاري پايين، هزينه مسکن، هزينه تحصيل، و هزينه‌­هاي زندگي متناسب با درآمد، مد نظر باشد.

میانگين دستمزد حسابدار در کانادا در ساعت حدود 33 دلار است، حداکثر دستمزد 57 دلار و حداقل دستمزد 19 دلار است. البته بايد گفت که تجربه، تخصص و محل کار، از جمله عوامل تاثيرگذار بر دستمزد حسابدار در کانادا هستند.

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
omidshahi

omidshahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *